Venäjän mukaan on liian aikaista presidenttien huippukokoukselle – Haaviston mukaan Venäjän lopullista vastausta tapaamissuunnitelmiin on vaikea arvioida
Venäjän Kremlin mukaan on liian aikaista järjestää presidentti Vladimir Putinin ja Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin huippukokous Ukrainan tilanteesta. Ranska kertoi aiemmin, että presidentit ovat hyväksyneet ehdotuksen tapaamisesta.
Uutistoimisto AFP kertoo, että Kremlin tiedottajan Dmitri Peskovin mukaan on liian aikaista keskustella mistään erityisistä suunnitelmista huippukokouksen järjestämiseksi. Peskovin mukaan huippukokouksesta ei ole tehty mitään konkreettisia suunnitelmia.
Venäjän ja Yhdysvaltain huippukokousta ehdotti Ranskan presidentti Emmanuel Macron. Toteutumisen ehtona on, että Venäjä pidättäytyy hyökkäämästä Ukrainaan.
Ranskan presidentin kanslian mukaan huippukokouksen teemoina olisivat Euroopan turvallisuus ja strateginen vakaus. Bidenin ja Putinin huippukokousta valmistelevat Yhdysvaltojen ulkoministeri Antony Blinken ja Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov, joiden on tarkoitus tavata torstaina.
Ukrainan ulkoministeri Dmytro Kuleba pitää kaikkia diplomaattiseen ratkaisuun tähtääviä ponnisteluja yrittämisen arvoisena. Brysseliin saapunut Kuleba kertoi saaneensa ulkoministeri Blinkeniltä vakuutuksen siitä, ettei mitään Ukrainaan liittyvää päätöstä tehdä Ukrainan selän takana.
– Me toivomme, että kaksi presidenttiä kävelisivät ulos huoneesta sopimuksen kanssa siitä, että Venäjä vetää joukkojaan pois Ukrainasta, Kuleba sanoi.
Haavisto toivoo Venäjän liennyttävän jännitteitä
Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr) mukaan on vaikea arvioida, mikä on Venäjän lopullinen vastaus ilmassa oleviin tapaamissuunnitelmiin.
Haaviston mukaan on tärkeää, että kriittisen hetken keskellä pyritään edelleen hakemaan ratkaisua diplomaattisin keinoin. Haavisto sanoo, että Venäjän tulisi liennyttää jännitteitä ja vetää joukkojaan pois Ukrainan rajan tuntumasta, jotta diplomatian raiteella voitaisiin edetä pidemmälle.
– Vaaditaan myöskin Donbassin tulitaukoon sitoutumista. Nämä ovat näitä minimiasioita ja sen jälkeen päästään sitten eteenpäin keskusteluissa, Haavisto sanoi saapuessaan EU-maiden ulkoministerien kokoukseen Brysselissä.
Itä-Ukrainan Donbassissa on viime päivinä ollut levotonta ja tulitaukorikkomukset ovat lisääntyneet. Donbassissa Venäjän tukemat separatistit ovat sotineet ukrainalaisjoukkoja vastaan jo kahdeksan vuoden ajan.
– Olisi tärkeää siellä saada tulitauko vahvistettua, Haavisto sanoi.
Uudet laajat sotatoimet laukaisisivat pakotteet
EU:n ulkoministerikokouksessa käydään Haaviston mukaan yleistä keskustelua Venäjään kohdistuvista uusista pakotteista. Länsimaat ovat varoittaneet Venäjää massiivisista seurauksista, jos maa laajentaa sotatoimiaan Ukrainaa vastaan.
Esillä on muun muassa se, miten nopeasti pakotteet saadaan voimaan, jos niitä päätetään käyttää.
Venäjä on koonnut joukkojaan hyökkäysvalmiuteen Ukrainan rajan tuntumaan. Yhdysvallat on arvioinut, että Venäjän täysimittainen hyökkäys voisi alkaa pian. Viime aikoina on myös nähty kyberhyökkäyksiä ukrainalaisia tahoja vastaan.
Ukraina on vaatinut voimakkaampaa tukea ja heittänyt esiin ajatuksen, että osa lännen pakotteista voitaisiin langettaa jo nyt Venäjän uhkaavien toimien perusteella.
Haaviston mukaan asiasta on erilaisia mielipiteitä. Lähtökohtana on kuitenkin ollut, että Venäjän uudet laajat sotatoimet Ukrainaa vastaan laukaisisivat pakotteet.
– Jos oikein huomasin (EU-komission puheenjohtajan) Ursula von der Leyenin kannan, niin nämä (pakotteet) tulevat voimaan silloin, jos tällainen hyökkäys tapahtuu, Haavisto sanoi.
Ukraina haluaa EU:lta päätöksiä
Ukrainan Kuleba käy tänään EU-maiden ulkoministerien kanssa epävirallisen keskustelun Ukrainan tilanteesta ja kiristyneistä jännitteistä. Kuleba kertoi Ukrainan odottavan EU:lta päätöksiä.
– On paljon päätöksiä, joita EU voi tehdä nyt ja lähettää selkeän viestin Venäjälle, ettei maan eskalaatiota siedetä ja ettei Ukrainaa jätetä yksin, Kuleba sanoi.
Kuleban mukaan on olemassa hyviä perusteita sille, että osa suunnitelluista pakotteista voitaisiin langettaa jo nyt.
Presidentti Niinistö: Venäjän pakitus huippukokouksesta hämmennyksen herättämistä
Presidentti Sauli Niinistön mukaan kyse on hämmennyksen herättämisestä, kun Venäjä pakitti suunnitelmasta järjestää Venäjän ja Yhdysvaltain presidenttien huippukokous Ukrainan tilanteesta. Niinistö vastasi STT:n kysymykseen, kuinka huolestuttavana hän pitää sitä, että Venäjä totesi huippukokouksen järjestämisen olevan liian aikaista.
Hänestä tämä on jatkumoa Venäjän toimintamallille, että ensin otetaan askeleita eteenpäin, sitten taaksepäin.
Ranska kertoi aiemmin, että Yhdysvaltain ja Venäjän presidentit ovat hyväksyneet ehdotuksen tapaamisesta.