Lounais-Suomen poliisilla verraten rauhallinen joulu – ilotulitevarkaita napattu kiinni
Joulunaika on Lounais-Suomessa ollut poliisin osalta verraten rauhallinen, kertoo Lounais-Suomen poliisi tiedotteessa. Hälytystehtävien määrä on vastannut lähes viime joulun tehtävämäärää. Poliisilla on tapaninpäivään mennessä ollut aattoaamusta lähtien 530 erilaista hälytystehtävää. Tehtävien määrä on joulunpyhien aikana jäänyt merkittävästi tavanomaisen viikonlopun tehtävämäärästä.
– Ajan ja juhlan henkeen perustuen poliisin hälytystehtäviä on suuntautunut ihmisten koteihin, ja kotihälytysten määrässä olikin hieman kasvua viime jouluun verrattuna, kerrotaan tiedotteessa.
Noin viidesosa hälytystehtävistä on suoritettu ihmisten koteihin. Jouluyön aikana Lounais-Suomen poliisi hälytettiin kaikkiaan noin 150 hälytystehtävällään koteihin noin 40 kertaa.
Tapauksista vakavin sattui aattoaamuna Porissa, jossa henkilö oli saanut vamman teräaseesta. Poliisi otti asunnosta kiinni viisi rikoksesta epäiltyä henkilöä selvittelemään näkemyksiään asian kulusta. Vakavia väkivallantekoja on kirjattu pyhien aikana vain pari kappaletta.
Kolareita, ulosajoja ja muita peltivahinkoja on ilmoitettu poliisille pyhien aikana viitisenkymmentä. Tieliikenteessä poliisin tietoon on tullut vain yksi vakavaan loukkaantumiseen johtanut onnettomuus, jossa ajoneuvo osui pylvääseen Porissa joulupäivän aamuna. Joulunajan hiljaisesta liikenteestä poliisi on poiminut myös muutaman rattijuopumuksesta epäillyn. Heistä suurimmalla osalla promillet olivat törkeän rattijuopumuksen tasolla.
Tapaninpäivän iltana liikennevalvonnan partiot keskittyvät pääväylien paluuliikenteeseen.
– Ihmisiltä toivotaan malttia ja varovaisuutta, poliisi muistuttaa tiedotteessa.
Rikostutkintaa ovat päivittäisasioiden ohella työllistäneet ilotulitevarkaudet. Uudenvuoden myyntiin tarkoitettuihin ilotulitteiden varastoihin on murtauduttu ja niihin varastoituja ilotulitteita on anastettu. Tekoihin liittyen on otettu kiinni rikoksesta epäiltyjä henkilöitä.