Ammattiin valmistuneet

Onnittelut valmistuneille! Syksyn 2021 ammattiin valmistuneita

SSS/MARKO MATTILA

Turun Sanomat julkaisee nimiä Turun seudun ja Varsinais-Suomen toisen asteen ammatillisista oppilaitoksista syyslukukaudella valmistuneista. Osa oppilaitoksista ei vielä julkaise nimiä tai listat tarkentuvat myöhemmin.

Turun ammatti-instituutti

Aikuisten perusopetuksen opetussuunnitelman perusteet: Amrllahi Ermir.

Ajoneuvoalan erikoisammattitutkinto: Heikkilä Kimmo.

Autoalan perustutkinto: Al Kaleedy Muhenndm, Al-Husseini Ahmed, Kronström Lauri, Mustafa Leuart, Mustafa Sivan, Nurminen Markus, Vainio Jani, Virtanen Santeri, Walldén Axel.

Elintarvikealan perustutkinto: Al-Kawaz Booran, Al-khanjarawy Zahraa, Hayder Abudi, Alsaghir Maysaa, Boonprom Viparat, Buchanimirhesari Shahriyar, Danilenko Diana, Gredysa Marzena, Hesami Zhila, lyukhina Varvara, Lehto Iida, Loginova Svitlana, Low Voi Teng, Mäkinen Hanna, Opas Milli, Palhus Pauliina, Pasquini Nicole, Smishko Liliia, Soaheng Arkom.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto: Humala Elina, Kuusela Teija, Peipponen Minna.

Hius- ja kauneudenhoitoalan erikoisammattitutkinto: Suominen Outi, Sysimetsä Marjatta, Virtanen Noora.

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto: Aaltonen Aliisa, Abdullah Halgord, Ahmad Nouzad, Bewrani Shiwan, Börman Tri, Efstathiou Gregori, Ejaz Huma, Ghanim Mahmood Waleed, Help Emilia, Huovinen Tuuli, Huunonen Sanni, Ibrahim Sipan Shafiq, Iljanka Riikka, Koskinen Viivi, Lang Maiju, Lehto Mari, Leinonen Janita, Martineero Aada, MikkolaTiina, Mägi Anne-Mary, Nabizadeh Ermia, Nurmi Roosa, Palani Saman, Palmroos Neea, Rintala Anna, Saarinen Linda, Salonen Meri, Viitanen Alica, Willman Minna.

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto: Julin Jemina, Lehtonen Henna, Vuorinen Tami, Zalesskaja Anna.

Isännöinnin erikoisammattitutkinto: Jalonen Jussi, Oksa Milla.

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto: Abdulaahi Mohamed Khadar, Airikka Eemeli, Kuisma Helinä, Laaksonen Sini-Säde, Valpola Jukka.

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto: Muhidin Mahamed Asho.

Kuljetusalan ammattitutkinto: Abdullah Jabbar Hasan, Ahmeti Islam, Cakaj Sami, Msadek Aymen, Yousofi Mohammad.

Laboratorioalan perustutkinto: Basnet Pujana, Ekström Hülyam Jokinen Janita, Kuusisto Kristiina, Brunila Aino, Martikkala Heidi, Virtanen Milla.

Leipomoalan erikoisammattitutkinto: Korkeamäki Jenni, Nevala Tero

Liiketalouden perustutkinto: Al Gangaray Aaje, Jokinen Viljami, Nummelin Jani.

Liiketoiminnan ammattitutkinto: Arvela Riina, Hartley Maria, Helanlahti Jaakko, Jokinen Suvi, Kalske-Heinonen Laura, Laakso Julia, Marjasto Armi, Mäkirinta Hannele, Pajuluoma Topi, Pokkinen Risto, Sandström-Laine Kati, Säilä Maarit, Tammisalo Jenna, Uusikartano Aino, Virtalaine-Leppänen Maria, Virtanen Satu.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Liiketoiminnan perustutkinto: Aalto Laura, Ahtiala Rosa, Alasmaa Jessica, Alava Santeri, Alikorpi Hertta, Al-jubouri Bahjah, Anica Ioana, Asteljoki Joel, Hannula Niklas, Hermansson Henri, Holi Kirsi, Hovi Heta, Hyvärinen Silja, Isto Liina, Jakupovic Anela, Jauros Tea, Jokela Pipsa, Kakakhani Afshin, Kallionpää Santeri, Kannosto Saara, Katajainen Roni, Kinnunen Jasmin, Kirlangicli Outi, Koponen Manu, Kärri Riina, Laine Tuomas, Lamberg Katja, Lammi Emil, Lappalainen Robert, Lautaro Jenna, Le Duong, Lehtonen Tarja, Lenets Harriet, Leppä Minna, Melamies Ilmari, Mesterton Melina, Mikama Henna, Mäkinen Nea, Nikkanen Vea, Nurmi Senni, Pekonen Sofia, Pääkkönen Annika, Rahman Abib, Rantala Elisa, Ruohonen Hannele, Salminen Laura, Sandell Natalie, Silvennoinen Julia, Suhonen Niko, Tuominen Emmi, Tuominen Hilla, Tähkäpää Aino, Varjokivi Venla, Virtanen Jenina.

Logistiikan perustutkinto: Al-Saraji Haidar, Antikainen Valtteri, Daliya Khalid, Duratovic Armin, Hajdarevic Armin, Hajric Selver, Heinonen Kristian, Jawara Yankuba, Järvinen Marko, Kaarnikko Milla, Kaim Mohammed, Kallinen Thomas, Kelmendi Nehat, Kontiokorpi Enni, Korhonen Arttu, Mwangi Kevin, Oksanen Kimi, Orlova Karina, Rahmani Nazeer Ahmad, Rousku Jimi, Sam Martinez, Sandell Anders, Simola Ivar.

Lähiesimiestyön ammattitutkinto: Häkkinen Marko, Keränen Susanna, Mikola Mari, Tuomialho Tea, Virtanen Sari.

Lääkealan perustutkinto: Al Kaleedy Alja, Anttila Roosa, Farkhani Roja, Huovinen Taina, Mikkola Niina, Nervi Sanna, Nikkilä Mia, Tamminen Tiina.

Maanmittausalan perustutkinto: Jauhiainen Sami, Numminen Markus.

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto: Gaudiat Alexiana, Havumäki Kristiina, Heinonen Mika, Jyränen Priska-Maria, Karppinen Antero, Kauttonen Kim, Sundqvist Mimosa, Valoranta Terhi.

Matkailualan perustutkinto: Elo Nea, Holopainen Inka, Käyhkö Anna, Mäkelä Riia-Maria, Patron Sanna-Lotta, Ruusulaakso Katja, Stingaci Natalia.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto: Haapsaari Jesse, Pajaluoto Sara, Platova Mariia, Polo Ibrahim, Rekab Tamam.

Palvelulogistiikan ammattitutkinto: Lehtiö Jaani, Numminen Jaakko, Sheikh Nur Abshir, Tiainen Sami.

Prosessiteollisuuden perustutkinto: Figueredo Velazquez Jose, Lesonen Jonas.

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto: Obaid Mohammed, Omari Gholam, Rastas Jarmo.

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto: Friman Kati, Öhman Jonne.

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto: Abdalbagi Mohammed Mohammed.

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto: Ahmadi Dler, Ahmedy Mukhtar, Al-Dirawi Mohanad, Al-Fatlawi Hussein, Al-Sadoon Mushtaq, Al-Shamia Rami, Al-zaidi Taha, Asadullah Oday, Dimitrova Rumyana, Ibrahim Mohammed, Kaabi Haidar, Khazal Haider, Kuusmaa Barbara, Lam Diem, Lehtonen Paula, Mustafa Falah, Okbamicael Habtemaryam Yonas, Palani Abed, Palani Jabbar, Ramath Mohammed, Rasham Salam, Salimi Farshad, Salman Qasim, Shahin Seezan, Vuorinen Joel, Zaman Nadia.

Puuteollisuuden perustutkinto: Lee Jun, Puttonen Joonas, Hassan Husni, Högmander Jesper, Jaakola Jami, Jokinen Maiju, Leinonen Joel, Leinonen Niko, Lukander Benjamin, Nurmi Matti, Penna Toni, Pihkala Casper.

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto: Ahmad Mayson, Al-Aaed Fouad, Al-Janabi Majed, Al-Shamsi Ahmed, Al-Tameemi Hiba, Babak Erika, Doemchai Ampika, Huhtinen Emilia, Jaakkonen Joonas, Kantonen Jasmin, Kareem Muneer, Keskitalo Susilawati, Khachikyan Victoria, Konsell Seela, Laine Chonlaporn, Metsäpuro Pauli, Nazari Khodadad, Rappu Akseli Sara Vilho, Schroderus Milla, Talha Zainab, Taqy Aaram, Viljanen Olivia, Yahia Lamees.

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto: Karppinen Dani, Koskinen Teija, Kulmala Ilkka, Lehtinen Andrei, Lyytinen Heikki, Ronkainen Elina, Toivari Roni.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto: Lehti Mika.

Ruokapalvelujen ammattitutkinto: Mikkola Satu, Niinivirta Markku, Rantanen Heli, Suutari Tiina.

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto: Abdi Samsan, Abdihakim Abdillahi Naima, Ahokari Janita, Al-Fayadh Noha, Aromäki Tessa, Bettahar Maiju Karoliina, Bunjaku Besa, Cakar Yasmin, Durmishi Kosovare, Egag Sadia, Ghasemi Barmachi Elnaz, Gozani Elvisa, Granholm Petteri, Hadzikic Larisa, Huseen Mustaaq, Hussein Safiyo, Igbinosa Susan, Izmaku Erdita, Jaakola Valtteri, Jakobsson Riina, Jokinen Satu, Jokinen Suvi, Kalliola Saima, Karjalainen Mona, Kauppinen Tiina, Kaurala Sofia, Keihäskoski Oona-Julia, Khademi Shakiba, Koivunen Aino, Korhonen Jussi, Korjonen Johanna, Kurkisuo Linda, Kytöjoki Jarkko, Kärkkäinen Hanna, Lepistö Minttu, Mahamad Nuura, Mahmod Tanja, Marinica Jenna, Matei Daniela, Mire Hamdi Hirsi, Mohammed Ali Hawlet, Muhammed Ismail Fatumina, Muli Donjeta, Mutikainen Laura, Mägi Anet, Mäkeläinen Lotta, Mäkinen Merituuli, Niemelä Jasmina, Nieminen Inka, Nieminen Marjo, Oiva Neea, Okab Jawareh Anwer, Pae Liis, Pajula Moona, Peltokorpi Ellenor, Pizarro Casanova Patricio, Poskiparta Saara, Pulli Kaisa, Rajalahti Susanna, Rantakari Helmi Elviira, Ruohonen Arianna, Saarinen Sofia, Sinisalo Caro, Sirola Ronja, Sivula Nina, Soikkeli Tanja Anniina, Suomalainen Satu, Suominen Tiina, Tuimala Emilia, Valtonen Iida, Valtonen Miisa, Virta Vilma, Virtanen Sani, Väätäinen Jutta, Wessman Miia Maria Elise, Wiisak Vera, Wikstedt Rebecka, Yusuf Mohamud Ikran, Zibaei Emaneh.

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto: Airola Oiva-Matti, AL-Elayawi Qasim, Bianciardi Mikael, Heinonen Eeva, Kuopila Eemeli, Kuusela Oskari, Lindholm-Ventola Aleksanteri, Raikasniemi Samuel, Reponen Joonas, Reponen Oskari, Salminen Kalle, Seppi Toni, Valo Atte, Vento Satu, Wennström Calle.

Talotekniikan erikoisammattitutkinto: Alho Erno.

Talotekniikan perustutkinto: Aaltonen Aleksi, Grönholm Elias, Heikkilä Roope, Hellman Timi, Lehtonen Joona, Löytöläinen Eetu, Manninen Veeti, Shaqiri Erduan, Suomi Rasmus, Tiitso Karri, Viiristö Mikael.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto: Fämi Täfreshi Siaväsh, Gabriel Natalia, Kumpulainen Tiia, Quao Vishnu.

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto: Hukio Jasmiina.

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto: Bizewski Victor, Casagrande Niko, Honkanen Joa, Huhtala Kai, Junnila Mirko, Lång Joni, Mikaeil Kokya Jafar, Nuotio Esa, Orava Lauri, Putrus Yaser, Rinkinen Jesse, Rosnell Samuli, Suotonen Wilma, Säilä Markus, Teittinen Tino, Thongchamrat Thanathorn, Tuominen Antti, Turakainen Niko, Törmänen Jere, Vainio Touko, Vierimaa Janne, Viinamäki, Hannu, Virtanen Veeti, Ylä-Outinen Sofia.

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto: Juutilainen Rafael, Kujala Eemeli, Kurvinen Jimmy, Laihonen Anton, Saaristo Jere, Sandelin Matias, Suominen Wiljami, Vaajasaari Samuel, Vartiainen Jiri.

Tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto: Konstantinov Kristo, Laikko Matias.

Tuotantotekniikan ammattitutkinto: Laaksonen Meri.

Turun Aikuiskoulutuskeskus

Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus – VALMA: Qitaku Dafina, Ben-David Merav, De Moraes Sandra, Fsehatsiyon Filimon, Heinonen Dexter Aleksanteri, Roy Shampa, Umanecs Tomass, Basha Florije, Elsayed Mona Mohamed Ali, Harizi Abderaouf, Liu Yueyue, Matkala Onuma, Turkyilmaz Elif, Albine Baiba, Azmoudeh Bahareh, Jimoh Mary Oyanmu, Rodriguez Pelaez Estrella Del Mar, Shey Laura Boh, Bashir Ali Amin, Kellitsi Antzelo, Houshmandan Fatemeh, Al-Ghanimi Wisal Abed Abbood, Nsaif Jasim Mohammed, Laci Valmira, Petrova Irina, Al-Luhaibi Mushtaq Abdulmohammed Wahhab.

Autoalan perustutkinto: Härkin Jani Juhani, Al-Saqlawee Ali Thabit Abdulmunem, Lahdo Rami, Otti Andrei, Shaswar Rebin Jalil, Vasilikin Anatoly, Mohsen Ali Salar, Alokozay Roman Noman, Anwari Faizullah, Gafar Waleed, Hellawi Hadi Kazem, Ibrahim Sayidbakar Mohamed, Ismajli Besnik, Vieno Markus Aleksander, Sheikho Mustafa Ahmad, Abokar Mohamed Ahmed, Ruponen Frans Oskar, Sow Mohamed, Salakka Teea Maret, Çelenk Ahmet, Flinkman Anton Edvin.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Isännöinnin ammattitutkinto: Novola Markko Mikael, Tuomarmäki Meri Angelika, Blomqvist Ulrika Rosa Birgitta, Järvenpää Jani Juhani, Iso-Kouvola Karoliina Helena, Gerxhalija Leutrim, Raumanen Juha Nestor.

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto: Kytölä-Strander Niina Hannele, Kulmala Susanna, Tolvanen Katja Maija-Liisa.

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto: Kohonen Katariina Marjaana, Seppinen Petri, Porsanger Julia Birit, Ghafari Leila, Hettula Sanna Marjukka, Hyytiäinen Nina Nathalie, Koskinen Miretta Emmi Karoliina, Luoto Jaana-Maaria, Syrjälä, Minja Leea Anniina, Tervala Juho Oskari, Waurio Jonna Pauliina.

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto: Suomalainen Hanna Maria, Nakari Niko Pekka, Ahmed Jama Farah, AL-Saedi Ali Jelil Jebbar, Chirchov Alexandre, Nguyen Anh Tuan, Al-Sheikh Qasim Firas, Barkala Sven, Saadi Ali Zirak, Bragge Henna Emilia, Ivanov Victor, Luukkonen Eero Juhani, Alwah Sfeen Fouad Abbas, Puusa Joni Veikko Juhani.

Lastinkäsittelyalan ammattitutkinto: Pohjola Iiro Heikinpoika, Jokela Toni-Pekka, Nevasaari Harri Niilo, Rantanen Antti Aleksi, Sillanpää Niko Joonas, Maunula, Marko Pentti, Nahkiaisoja Antti Matias, Kähkönen Juha Jaakko Olavi, Piispanen Toni Petteri, Huhtanen Jari Jaakko.

Liiketoiminnan ammattitutkinto: Snäll Tiia Pauliina Katriina, Sirén Reino Olavi, Padar Egle, Heikkilä Krista Josefina, Kerman-Juutilainen Katri-Susanna, Kemikoski Anna-Kaisa, Bondén Heidi Maaria, Hellsten Heikki, Isopahkala Seija Sinikka, Tuomarmäki Sari Anneli, Erlund Päivi Tuulikki, Isberg Micaela, Toivanen Jaana, Jyrkkänen Sirpa, Vänskä Hannele Kaarina, Kuusisto Hanna-Maria, Hostikka Pia-Pauliina, Eklund Minna-Mari, Antila Katri-Helena Kristiina, Ampuja Maria, Tolonen Tiia, Butron Parra Elsa Alejandra, Nurmela Sami Olavi.

Lähiesimiestyön ammattitutkinto: Kivinen Sini Keiju, Virtanen Riku, Rantanen Anu Tuula Kaarina, Oksa Anne-Mari Katriina, Jokinen Jonne Petteri Mikael, Kaarniharju Laura Emilia, Lassila Mirjami Susanna, Mäkitalo Miikka Matias.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Maarakennusalan ammattitutkinto: Soinikoski Henri, Jouhten Alex, Al-Tamimi Firas, Hoffman Sebastian Kim Mikael, Järvi Kari, Niskala Jarkko Johannes, Parkkinen Tero, Fjodorov Andrei, Bärlund Benjamin Rasmus Mikael, Salo Teemu Petteri, Koivisto Eetu Juhani, Kettu Eemil Johannes, Pihlaja Jari Juha, Siponen Eelis Hermanni, Puustinen Kai Henrik, Almousa Alsaleh Abdul Hamid, Kosamo Jussi-Petteri, Pölönen Marko, Kuvaja Marko Tapani, Itkonen Teemu Kasperi, Ahonen Henry Mikael Juhaninpoika, Rannanpää Arto Juhani, Korpela Matti Ville Sakari, Piispa Ali Abdallah, Välimäki Hannu Kalevi, Haapanen Pekka Juhani, Kukkola Matti Esko Sakari, Bäckman Jens Erik Oskar, Korpela Marko Tapio, Hartikainen Jyri Sakari, Suominen Sasu Oskari, Nygård Markus Seppo Juhani, Öhman Frej Alex, Ylianttila Joni Antero.

Opastuspalvelujen ammattitutkinto: Carpelan Maria Cristina, Honkaranta Riitta Helena, Lappi Jouko Ensio, Mäkelä Sanna-Maaria Ingeborg, Manni Nina, Tuominen Antti Juhani Valdemar.

Pintakäsittelyalan perustutkinto: Kivilä Joona, Laakso Janne Severi Matias, Herrala Sandy Päivi Jhorna, Keronen Juuli, Pöllänen Mira Pauliina, Suhonen Nea, Rasool Awesta Ayoob, Al-Tameemi Hussein Mohammed Taha, Saarinen Saori, Virta Mia Marika, Al-Janabi Rawaa Sabah Abdulqader, Tiinus Daniel Julius.

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto: Qorri Arlinda, Kukkonen Elina Annukka, Metsküll Ene, Idehen Gift, Hurme Riitta Hannele, Salmivaara Ritva Anneli, Pussinen Seija Mirjami, Khongthong Rani, Halme Henna Maritta, Nietosvuori Vera Ida Maria, Mehmeti Elfije, Telkki Elina Katariina, Sjöberg Marianne, Kempas Satu Annika, Luoto Noora Hannele, Ishimwe Berine, Rantala Suvi Kirsi Pauliina, Arubi Angel, Phan Thi Thanh Xuan, Karlsson Emmi-Sofia, Holma Kari-Petteri, Saarinen Jonna Katariina, Navarro Justina Ong, Dankwah Kwame Boateng, Veskimäe Inna, Rautasalo Sini, Kaakkurivaara Henry Tapio, Radu Ana Maria, Mustonen Tiina, Halt Minna Helena.

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto: Efeoghene Victory, Huhtala Pia Kristina, Ryhänen Hannele Marja, Hongisto Johanna Katariina, Peltonen Sari Hillevi, Aarnio Hanna Marika, Hellman, Miia Maarit.

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto: Kinnunen Elias Veikko Antero, Pietiläinen Harri Juho Ilmari, Iarne Olga, Kuusela Haydee, Razali Roslita Binti, Beniak Barbara, Delila Martha, Ghaitooli Zahra, Hussein Ali, Vuorenpuro Turo, Kankare Eemi, Vuori Eeva Marjatta.

Rakennusalan perustutkinto: Laurinen Nora Jasmin Emilia, Al-Mayyah Muslim, Sainio Rami Olavi, Leinonen Markus Antero, Kaihlavirta Tero Sakari, Kuutti Susan, Da Silva Pinto Paulo Marco, Vuoristo Lauri Oskari, Väärälä Janne Mika Kristian, Shafiei Mohammad Amir, Mäntynen Harri Juhani, Laukkanen Liisa Marjatta, Yilmaz, Satu Ann-Marie.

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto: Paasioksa Elina Susanna Katariina, Ronkainen Anne Tuulia, Kangosjärvi Taru Tuulikki, Kilpinen Antero, Knaappila Sara, Rosengren Tuire Pauliina, Eivola Linda Maria, Laine Nina Maria, Johansson Pia, Bereed Ifrah, Jäntti Jaana, Rautinen Tiia Harriet, Hilpilä Riikka Marika, Vainionpää Erja Kaarina, Löytölä Minna Kristiina, Saarinen Sirpa Anneli, Sundberg Anja, Suomi Heli Marjut, Eskelinen Sirpa Kerttu Hannele, Walker Hanna, Rokka Meri.

Sähkö- ja automaatioalan ammattitutkinto: Himanka Yrjö Lauri Tapani, Hämäläinen Joni Petri Tapani, Kalsi Tommi Ilari, Kraemer Jan-Eric, Kurt Muzaffer, Lax Toni Kaleva, Välitalo Toni Markus, Salakka Anssi, Ylä-Tuomola Tero, Keskitalo Kalle Eerik, Airio Antti Sakari, Koivisto Toni Henry Antero, Bujupi Daut, Mikkola Jukka Tapani, Näsänen Veikka Robert, Suomi Henrik, Jalarvo Oliver Aki Santeri, Laiho Antton, Mäkiö Janne Marku, Lindroos Jaakko Antero, Ylinen Leevi Matias.

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto: Raitanen Juuso Mikael, Kemiläinen Teemu Kalevi, Wiik Hanna Maria Elena, Lehtiö Juha Nikolai, Tuomisto Lassi Jarmo Einari, Kankare Jesse Joonatan, Vihervirta Teemu Mikael, Luotonen Samuli Toivo Aleksi, Vuoristo Antti, Myllykoski Tommi Santeri, Laakso Visa Matti, Sulonen Mia, Kylmänen Ari Marko Tapio, Kim Donggyu, Nurminen Joose Petteri, Potinkara Noora Maria, Suistoranta Anna, Ruoste Juha-Matti, Rosenfeld Jon Julian, Järvenpää Teemu, Jankari Sauli Tapio, Ilkka Jari, Huttunen Pauli Tuomas Mikael, Franzen John, Myllyoja Mia, Pöyhönen, Esa Antero.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto: Korvensyrjä Klaus Mikael.

Talonrakennusalan ammattitutkinto: Kortelainen Janne Markus, Nyman Miika Petri Kristian, Kuosmanen Anssi Pekka, Koponen Joni Onni Tapani, Tuominen Sami Matias, Lundén Jerry Valter, Rissanen Jarmo Kalevi, Kinnunen Janne Julius, Peltoniemi Jussi Jorma Vilppu, Herrala Sandy Päivi Jhorna.

Talonrakennusalan erikoisammattitutkinto: Lehtilä Jani.

Talotekniikan ammattitutkinto: Sjöholm Tommi Armas, Korhonen Patrik Kristofer, Norkonvuo Mikko, Bulgakov Kristian, Harju Juuso Artem, Tuomi Leevi Paavo Einari, Laikko Niko Jesse Aleksi, Madisson Ivo, Kainiemi Rami Kalevi, Tähti Leif Kristian, Mutikainen Ville Jesse, Heinonen Rami Mikael, Hirvonen Mika Markus Sakari, Laaksonen Mika Johannes, Järvinen Erkka-Pekka, Laitinen Alpo Kalevi, Wikstedt Mike Karl Johannes, Blomberg Daniel Åke, Hannolainen Edvard, Kulmala Tomi Jarno Juhani, Lohikari Jarmo Juhani, Lehti Arto Miikkael, Luukkonen Pasi Markus, Jauhiainen Kimi Kristian, Nummelin Juho Matias, Irmola Axel Christian, Salonen Tuomas Esko Tapani, Nurmi Joni Kosti Ossian, Laaksonen Janne Petteri, Pulli Eero Antero, Pönkä Joni Aleksi.

Talotekniikan erikoisammattitutkinto: Malinen Kim Henrik, Virtanen Joni Eemeli Johannes.

Talotekniikan perustutkinto: Shuejsh Safa Ibrahim Mohammed, Sundvik Sari, Al-Janabi Mohammed, Ruonti Jaakko Ilmari, Qasimi Hussain, Behrozi Borhan, Vickström Tomi Juhani, Mataii Abdullah, Mekil Mohammad Aziz, Nykänen Joonas Sakari, Palani Rezgar, Nurmi Jouni Antero, Arakel Apraham, Ojaniemi Markus Juhani, Hatulainen Petri Uolevi, Helander Marko Viljo, Hämäläinen Tapani Leo, Kylä-Kaila Ari Antero, Jaagusoo Andres, Koskivaara Werneri Johannes, Nuriev Maxim, Nurmi Ansu Tapani, Reijonen Kari Juhani, Tuomola Turo Teemu Tapani, Vehviläinen Mika Petri Olavi, Khademi Farhad, Tulonen Jani Johan Oskar, Salo Samu Petteri, Holopainen Sami Tuomas Samuli, Al Sorameri Qais Akram, Al-jarah Mohammed, Al-Izerji Jafar Kadhim Gatea, Lähteenoja Valtteri Kari Ilmari, Laaksonen Jesse Oskari.

Teknisen suunnittelun perustutkinto: Fakhrolhosseini Faezeh.

Tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto: Aaver Margus, Hyytiäinen Timo-Markus Mikael.

Tuotantotekniikan ammattitutkinto: Sukava Aapo Sakari, Steliou Marios, Marin Jani, Ghasemi Kourosh, Ahl Nicholas Bala Jay, Raitanen Olli Pekka Juhani.

Turvallisuusalan ammattitutkinto: Hjort Aki Petteri, Aalto Aku Sebastian, Al-Husseini Ali Sadik Lazim, Lindholm Casper Henrik Rikhard, Marttila Felix Daniel Hermanni, Appelblom Iita, Niemi Jenni Kristiina, Tuominen Nina Maria, Niemi Sari Marjatta, Lehtonen Santeri Matti Jalmari, Holmström Fredrick Christian, Maula Olli Hermanni, Jokinen Milla, Jaakkola Kristiina Helen, Kannela Matti Taneli, Virtanen Eemil August Johannes, Foumia Dominic, Wankka Jutta Tiia Elisabeth, Vesa Ville Petteri, Vehmas Janne Petteri, Heinänen Esa Tapani, Törrönen Henri, Ojanen Eero Kalle Erik, Tenhunen Tiia-Maria, Into Tuukka Valtter, Roitto Veeti Anton, Pitkänsalo Sauli.

Turvallisuusalan perustutkinto: Schamarin Arto Kalevi, Lyhtelä Riiameri, Koskinen Mikko Sergei, Kodra Endrit.

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto: Koivisto Elina Kristiina, Laaksonen Sari Kristiina, Rytilahti Roope Runar.

Yrittäjän ammattitutkinto: Nissilä Susanna Maria, Niemelä Satu Kaarina, Karén Katja, Pennanen Tiina, Kettunen Ida, Paldanius Anna Kaisa Orvokki, Flink Kimmo Tapio, Eskonlahti Sami Juhani, Eskonlahti Tomi Petteri, Siitonen Sari, Vehkala Markku Juhani, Elo Riitta Hannele, Palmroth Nina, Vu Hung, Gats-Rimminkangas Lera-Raisa, Joki-Hollanti Emmi Inkeri, Knubb Sirpa Marjatta, Kämäräinen Marina, Tähtinen Riikka Elina Johanna, Levanen Mervi, Mattila Terhi, Saari Päivi Hannele, Timmerbacka Päivi, Aittolahti Lea Kristiina, Venho Jani Mikko Johannes, Vaskikari Mari Annikki, Sankari Annina Aleksandra, Rantanen Kirsi, Teder Niklas Henrik Joakim, Vänttinen Arja Kaarina, Costiander Susanna, Kerola Nina Marjaana, Moilanen Outi, Pennanen Mari, Arola Janika Johanna, Battilana Tea, Heinonen Jari, Kaskinen Minna Hannele, Laukka Henna Riitta-Liisa, Maukkonen Emilia Anna Vilhelmiina, Oravainen Outi Kaarina, Pönni Heidi Marjaana, Suurkaulio Maija, Tuomela Minna Elina, Kannisto Otto Aleksanteri, Lehtone Piia-Maria, Määttä Peppi, Viljanen Katri Johanna, Pentikäinen Arja, Könönen Reija Tuulikki, Huikkonen Riikka Elina, Rantanen Sanna Helena, Saras Jouko, Nieminen Pasi, Vaaksjoki Tiia Maria, Aatola Anne, Kallio Anu Kristiina, Halonen Tiina, Alamäki Eija, Vallasvuo Annu, Varalahti Tanja, Saarinen Laura, Marin Veijo Juhani, Ruuttunen Saana Maria, Saharinen Irena Maria, Moberg Sissi, Lehtonen Ira-Marie, Kaciku Kujtim, Lampinen Anne Mari, Issakainen Kari Antero, Ollakka Katja Maarit, Kartano Annika Jenny Sofia, Svarfvar Linda Elisabeth.

Turun konservatorio ja musiikkiopisto

Musiikkialan perustutkinto, klassinen musiikki: Laiho Jenna, Lankinen Timo, Lund Jonas, Milenkov Aleksander, Wiander Petteri, Musiikkialan perustutkinto, pop & jazz -musiikki, Hartikainen Joni, Helin Antti.

Musiikkialan perustutkinto, musiikkiteknologia: Halme Roosa.

Musiikkituotannon ammattitutkinto: Riihimäki Tuomas.

Turun kristillinen opisto

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen osaamisala: Al-Hamzawi Hannele, Ihala Päivi, Lahdenranta Fredrika, Malmnäs Suvi, Syla Kosovare.

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, kommunikaation ja viittomakielisen ohjauksen osaamisala: Ojala Juuso.

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, varhaiskasvatuksen ja perhetoiminnan osaamisala: Airaksinen Heli, Al-Daweri Sara, Allegue Latifa, Ben Fares Karima, Ben Sassi Thouraya, Elo Saara, Ghediri Sari, Ihamäki Noora, Kaartovuori Terhi, Kostiainen Amanda, Kuusisto Tuulia, Labra Degante Itzel Rocio, Lehtinen Virpi, Lehto Kira, Lehtonen Sanna, Lindroos Fanny, Maharjan Resha, Nordlund Milla, Nyberg Ann-Christine, Poussa Katri, Raitio Kristiina, Ruottu Roosa, Salminen Gitta, Selin Anette, Silvennoinen Jenni, Sirpoma Rita.

Lapsi- ja perhetyön perustutkinto: Isomäki Saimi, Pajari Venla, Saeedi Nadiya.

Seurakunta- ja hautauspalvelualan ammattitutkinto, hautauspalvelun osaamisala: Rask Nina.

Seurakunta- ja hautauspalvelualan ammattitutkinto, seurakuntapalvelun osaamisala: Ehrlund Rami, Krappala Saku.

Viittomakielisen ohjauksen perustutkinto: Jumisko Teija.

Turun ammattiopistosäätiö

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari: Järvelä Isabell, Leppälä Anniina, Pasonen Eveliina.

Pintakäsittelyalan perustutkinto, pintakäsittelijä: Kauppinen Joel, Lehto Roni, Pullinen Mikko, Salminen Joni (valmistuu 31.12.), Verkholantsev Vladislav.

Taideteollisuusalan perustutkinto, restauroija: Nyberg Jenni.

Taideteollisuusalan perustutkinto, verhoilija: Nummelin Anu.

Talotekniikan perustutkinto, rakennuspeltiseppä: Ahola Petri.

Veneenrakennusalan perustutkinto, veneenrakentaja: Heino Veikko, Kiiskinen Karri, Lindgren Henri, Papageorgiou Andreas, Sarmaala Jarkko, Viirret Ville.

Ammattiopisto Livia / Maaseutuopisto, Tuorla

Puutarha-alan perustutkinto: Aho Anni, Helin Johanna, Itäkylä Anttoni, Jylkäs Ada, Kivekäs Satu, Leppäkoski Henrik, Lindqvist Marjut, Luopa Katri, Luotsinen Mari, Mikkola Elmeri, Nurmi Suvi, Saukko Sanna, Seger Hanna, Siuvatti Arsi, Tyni Janette, Vainionpää Sini, Vehkaoja Tuija.

Arboristin ammattitutkinto: Ilkka Taina.

Maatalousalan ammattitutkinto, maatilatyöntekijä: Ketola Kalle.

Puutarha-alan ammattitutkinto, arboristi: Alanen Veera, Kokkonen Samuli, Könönen Niilo, Lohi Linda, Pajula Annika.

Puutarha-alan ammattitutkinto, floristi: Kivilä Kirsi, Lehikoinen Janinta, Mikkonen Hanna, Saarela Terhi, Sandin Matilda, Sihvo Kati.

Ympäristöalan ammattitutkinto: Koski Kaisa, Lagerberg Esa, Virtanen Ilona.

Ammattiopisto Livia / Maaseutuopisto, Paimio

Metsäalan perustutkinto, metsäenergian tuottaja: Väisänen Miska.

Metsäalan ammattitutkinto, metsätalousyrittäjä: Vastamäki Heidi.

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja: Andtsjö Annika, Honkasalo Petja, Juvonen Janne, Laaksonen Minttu, Lehtonen Tia, Rautava Saana, Reunanen Reetta, Turkki Heidi, Eläintenhoidon ammattitutkinto (koe-eläinhoitaja), Frosti Elisa, Halme Kristiina, Koponen Anna, Reiman Iida, Seppälä Katarina.

Eläintenhoidon ammattitutkinto, trimmaaja: Lamminen Susanne, Rantanen Minna.

Eläintenhoidon ammattitutkinto, klinikkaeläinhoitaja: Erkola Janni, Hagman Sade, Jaakola Maija, Jalonen Tiina, Lindström Mia, Rasmus Essi, Sinisalo Jatta, Kilpeläinen Nia, Virtanen Jenni.

Eläintenhoidon ammattitutkinto, eläintenhoidon osaamisala: Heiniö Jonna, Konradsdal Meena, Montonen Kati.

Novida, Liedon toimipaikka

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Uusitalo Akseli, Uusitalo Eemeli, Varheenmaa Oskari.

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja: Jokinen Lotta, Lahti Marika.

Novida, Loimaan toimipaikka

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetiikkaneuvoja: Riikonen Aija.

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja: Ahlqvist Anton, Hollo Roni, Rajala Riku, Rezai Taher, Salmi Sallamari.

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja: Ojala Teemu, Salmensuu Joel, Tikkanen Joonas.

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Ahonen Niklas, Erkkilä Jesse, Järvinen Marita, Laine Jukka, Lintuaho Outi, Matilainen Marjut, Mattila Mia, Mattus Frans, Räsänen Liisa.

Logistiikan perustutkinto, linja-auton kuljettaja: Ruusiala Samu.

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Aalto Emma, Levosalo Tomi, Säteri Santeri, Tähtinen Joonas.

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä: Kulmala Antti, Kulmala Laura, Käpylä Joel, Mikkola Jussi, Salonen Atro.

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, mediapalvelujen toteuttaja: Koivu Saku, Marjasto Heta, Niemelä Santtu, Olli Laura, Smyslova Tasia.

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Värri Tero.

Ravintola- ja cateringalan perustutkinto, kokki: Ratas Janina.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja: Aaltonen Rami, Holkeri Ville, Keihäs Joona, Keskitalo Petri, Koskela Joonas, Mettänen Aki, Nummelin Timo.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, automaatioasentaja: Turunen Tommi.

Sähköasentajan ammattitutkinto: Korjula Marko.

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja: Heikkilä Heidi, Hovilainen Lotta, Koivula Aulikki, Kulmanen Frans, Laaksonen Jukka, Mykkänen Marjo, Mäki Laura, Nurmilaakso Vilma, Ojala Jenna, Ovaska Inka, Pekkala Minna, Silander Oona, Visuri Viivi.

Tekstiili- ja muotialan ammattitutkinto, stailaaja: Kari Marjut.

Novida, Uudenkaupungin toimipaikka

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Flankkila Caius, Laine Timo.

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja: Suominen Josefina.

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja: Aaltonen Marko, Koskinen Paula.

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja: Maunula Simeon.

Axxell, Åbo

Vakthavande styrman: Ronja Brunström, Tito Alila, Christopher Mecklin, Adam Manelius, Edward Björk.

Vakthavande maskinmästare: Svante Vilo, Topi Saario, Kennet Nylund, Saana Väänänen, Joel Esposito, Thomas Nyreen, Emil Lehtola.

TYA-oppilaitos / Turun Hierojakoulu

Hieronnan ammattitutkinto: Alen Riikka, Asikainen Oona, Kivimäki Arttu, Koiranen Severi, Kurila Tuomas, Lahtinen Iines, Lautaoja Ronja, Mäki Susanna, Sepp Toomas, Suojärvi Kai, Suomi Essi, Suominen Katriina, Tilli Mirka, Vennala Jii.

Rasekon ammattiopistosta 1.6. – 23.12.2021 valmistuneet tutkinto-opiskelijat.

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja: Ruokokoski Ville-Petteri, Suojanen Otto, Vyyryläinen Viljami

Elintarvikejalostuksen ammattitutkinto: Linnavuori Joonas, Turpeinen Jenni

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto, dieettikokki: Laine Iida-Elina, Nurminen Krista-Maria, Pitkänen Sari

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaaja: Maja Julianna,

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaaja, parturi: Hasan Saif, Jamal-Aldeen Samaa,

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi: Silvo Sanna

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi, kosmetiikkaneuvoja: Berglund Annika, Jepifantsev Katrin, Lenkkeri Anniina, Liljavaara Tiina, Nukki Mintra

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, parturi, kampaaja: Rantanen Krista

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto: Ahtinen Henna, Hartikainen Anita, Hautala Anna-Kaisa, Helenius Timo, Hietanen Heimo, Kallunen Liisa, Kannisto Marja, Koskinen Jami, Kuusiranta Helena, Lahervo Kalle, Laine Tarja, Lundén Jenni, Lähteenmäki Tiina, Marjamäki Saara, Nurmi Anssi-Matti, Piittala Mika, Pohjaranta Pasi, Rantanen Heli, Salama Hanna, Siltala Hannele, Torppa Mirkka, Tuominen Kristiina

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja: Abdulla Sairan, Hakula Jenni, Karppinen Doris, Leppälahti Pirjo, Luotonen Jussi, Mohammed Rizan, Nieminen Ville,

Nurmi Karoliina, Paluoja Maria

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, perhepäivähoitaja: Toivonen Mariliina

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja: Hiltunen Nico, Järvenpää Rasmus, Rinne Anttoni,

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja: Peltokangas Leevi, Puustinen Kalle-Veikko, Sirkiä Tatu, Suikkanen Eemeli, Vidgren Jerry

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani: Hurri Eelis, Kopra Johanna

Käsityömestarin erikoisammattitutkinto: Mannerjoki Viljo

Käsityöntekijän ammattitutkinto: Suominen Maija-Ilona

Liiketoiminnan ammattitutkinto: Backman Sanna-Mari, Ekholm Janina, Faarinen Mirka, Heinonen Laura, Hiltunen Pekko, Huuska Mari, Ijäs Satu, Ilo Riikka, Kabanen Reelika, Keränen Aino, Ketola Sari, Kormano Tiia,

Korte Susanna, Kultavuori Jenni, Laine Sanna, Lakanen Sini, Latva Kirsi, Lehtilä Irina, Manner Anniina, Marjamäki Iida-Linnea, Martinantti Minna, Mäki-Jaakkola Jasmiini, Mäkinen Kirsi, Mäntyharju Kirsi, Mäntylä Antti, Ojalammi Eeva, Pasanen Tarja, Puhakka Anne, Pärtelson Pille, Rantanen Jaana, Rossi Mirva, Sartovuo Katja, Seppä Sanna, Takala Juuli, Toivonen Fanny, Vanhatalo Henna

Liiketoiminnan erikoisammattitutkinto: Kinnari Mirkku

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Ahlman Katri, Anttila Roope, Giacoletto Gianluca, Haapala Juho, Hikman Jimi, Hiltunen Minna, Häyrinen Jesper, Jalli Jari, Kanto Jesse, Karhapää Marika, Kemppainen Sampo, Koskinen Jouni, Kumpula Viivi, Kytöhonka Wilho, Kälviäinen Joona, Laakso Sami, Lehtimäki Veikko, Lämsä Laura, Mingsupphakun Chonlathorn, Mulalic Alma, Nebelung Marika, Nikkola Josefine, Ojala Jani, Ollinen Emmiina, Rantamäki Jesperi, Sahin Davud, Siekkinen Mari, Ståhlberg Eeva, Suhonen Erja, Tallqvist Johanna, Tuomaala Kari, Wihervuori Jenny, Viitake Marje, Wikholm Noora

Lähiesimiestyön ammattitutkinto: Aro Heli, Auranen Kirsi, DiNardi Johanna, Haapanen Minna, Hagsberg Tea, Hirvonen Hanna, Hursti Satu, Kaesveld Mari, Laine Eliisa, Laitinen Sari, Lavi Mika, Lindov Anita, Mahlamäki Annimari, Nurmi Miia-Maria, Piippula Nora, Punta Tomi, Pöntinen Sari, Sarkkila Heidi, Saukko Taija, Söderman Mikaela, Tuomi Milja

Markkinointiviestinnän ammattitutkinto: Jokinen Jesse

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja: Mäenpää Neera, Rintala Annina

Matkailualan perustutkinto, vastaanottovirkailija: Kirpu Ksenia, Koskinen Sari, Lehtola Jenna, Malmsten Melissa, Meriläinen Mira, Pere Erika

Matkailupalvelujen ammattitutkinto: Haapanen Elina, Jukonen Sari, Valtanen Elina

Mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto: Aso Tanja, Lammela Sini, Sulavuori

Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto: Niittymäki Henna, Sinisiipi Merja, Vanne Heidi, Virtanen Minna

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, henkilökohtainen avustaja: Braim Kazhal, Coelho Helena, Ilomäki Anja, Penttilä Anne, Valve Riitta

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, henkilökohtainen avustaja, kodinhuoltaja (AT): Salmi Elina, Talvenheimo Kaisa, Ugandi Mari

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, kodinhuoltaja (AT): Orrensalo Johanna, Tuomisto Asta

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, laitoshuoltaja: Grundström Emmi-Sofia Elisabet

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja (AT): Klinga Ratana, Koivu Krista, Pohjois-Koivisto Sari, Saarinen Heidi, Säteri Susanne, Tasanen Virpi

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja: Hannunen Henry, Laveri Pertti, Virtanen Jonne

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kodinhuoltaja: Girma Hanna

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja: Afrah Muhubo, Ahmed Dler, Ahmed Ifrah, Al Samawi Thulfiqar, Ali Farhia, Good Ifrah, Hilowle Shamso, Hussein Adow, Ibrahim Ahmed, Mahamud Nuur

Muuse Ali, Paavilainen Jenna, Prachit Chadaporn, Said Faisa

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Gustafsson Jonne, Hillgren Olli, Hirvonen Jesse, Karvonen Taneli, Kesälä Santeri Jouni, Kotilehto Samuel, Kyrölä Arttu, Laamanen Lauri, Lahtila Teemu, Mamia Tomi,

Mathlin Joakim, Metsola Kasperi, Rekola Frans, Tupila Juho, Varjo Jasper, Virtaranta Arttu, Volanen Ville

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki: Aitasalo Debora, Al-Amarah Alyaa, Alassaf George, Al-Fadhili Abbas, Al-Gburi Sundus, Al-Janabi Ali, Al-Khalidi Hanan, Al-Sadooni Ibrahim, Alshafeay Hayder, Al-Zeirij Ghassan, Badawi Saiwan, Demir Mehmet, Hasan Wafaa, Hassan Khanda, Jalonen Miika, Jarmani Fadi, Jarva Tuomas, Juusti Olivia, Kahela Esko, Ketonen Mirjaana, Khalkhasspoor Saber, Korotykhina Valentina, Kostyuk Svitlana, Lahtela Johanna, Maharjan Sanju, Mohamed Mostafa, Nasrawi Ali, Palani Karwan, Palani Karwan Ibrahim Majid, Palkén Eemeli, Phan Thi Huong Lan, Rudenko Olha, Salman Ban, Savchenko Natalia, Shawro Sherwan, Stavenko Anastasiia, Toufikpanah Shahbaz, Xhafa Shukrije, Ye Lin

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija: He Yanping, Heikkilä Maiju-Jasmin, Ollikainen Terhi-Tuulia, Poussa Niko, Saarinen Iina

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto, baarimestari: Eranto Anne, Keskilä Veera, Sandström-Jasmavaara Johanna

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto, tarjoilija: Pihkala Essi

Ruokapalvelujen ammattitutkinto, suurtalouskokki: Heinonen Sudaporn

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja: Aarras Nette, Aho Sini, Alhonoja Nora, Brown Robin, Haapala Ulla, Heikkinen Merina, Heikkonen Ulla, Helin Riina, Jokela Juho, Järveläinen Eveliina, Kinnunen Mirkka, Korpinen Anna, Kuitunen Veera, Laakso Oona, Laine Noora, Lehtonen Kirsi, Lehtoniemi Jani, Lilja Juho, Mattila Meri, Merenkukka Suvi-Tuuli, Muotka Anna, Nekki Anni, Nurmi Tiia, Nurminen Mira,

Rajaniemi Jenna, Salonen Joonas, Somermaa Emma, Suomi Tero, Suonpää Kaisa, Suonsuu Toni, Taka-Anttila Niko, Taponen Laura, Toivonen Nea, Vainio-Koskinen Mari, Viitanen Ella, Vikstedt Teresa, Virtanen Julia, Virtanen Laura, Vuori Bea, Vuorio Henna, Väisänen Niina

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, automaatioasentaja: Nukarinen Markus

Taideteollisuusalan ammattitutkinto, käsityöntekijä: af Hällström Suvi, Hautala Matti, Hokka Minna, Jaakkola Aino, Kiviaho Sami, Qvick Henri,

Taideteollisuusalan erikoisammattitutkinto, museomestari: Luoma Petri

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani: Bremer Eetu, Daoud Amir, Keränen Reetta, Ketunkolo Saara, Laiho Vesa, Luomala Niko, Metsälampi Marianne, Nilsson Micael, Pitkänen Tero, Raudaskoski Pauli, Sjöholm Johan, Tumelius Liisa

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja: Mahkonen Henry

Teknisen suunnittelun perustutkinto, suunnitteluassistentti: Forsman Jere

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, mittatilausompelija (PT): Karhu Soile

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, mittatilausompelija (PT): Yasin Ikran, Koskimäki Helli

Tieto- ja viestintätekniikan ammattitutkinto, datanomi (AT): Piiroinen Matti

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi: Haapanen Otto, Hiltunen Konsta-Kalle, Karjalainen Akseli, Korpialho Sari, Linnakoski Marjo, Metsola Oskari, Poikela Maiju, Ruoste Annastina, Sointusalo Nuutti, Suvanto Vladyslav, Valjanen Hanna-Maija

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, ohjelmistokehittäjä: Korpialho Sari

Tuotantotekniikan ammattitutkinto: Anttonen Katri

Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto: Ahde Maria, Alm Kjell, Huoponen Merttu-Mari, Huuskonen Mari-Leena, Hyrsky-Heikkilä Anna-Liisa, ohansson Katja, Lindgren Tuomo, Matintalo Heli, Oksanen Kirsi-Marja, Routasalo Johanna, Salo Anne, Soini Carina, Uutela Leena

Vanhustyön erikoisammattitutkinto, saattohoitaja (EAT): Lemberg Pia, Venström Jenna

Yrittäjän ammattitutkinto: Asikainen Marianne, Azizi Somayeh, Kiviluoma Suvi-Pilvi, Laakio Riikka, Lindström Teppo, Lähteenmäki Iita, Mättö Timo, Ritavuori Anna, Salminen Marko, Sirpoma Henna, Sten Satu, Sulkakoski Taru

Yritysneuvojan erikoisammattitutkinto: Blom Markku, Helminen Jarmo, Kirjonen Merja, Lehtonen Riitta, Lehtonen Risto, Nieminen Esa, Roth Heidi, Wahlsten Viljo, Vainio Veijo

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Ole kriittisenäkin kohtelias ja kunnioita muita. Epäasiallinen käytös estää osallistumisen keskusteluun.

Turun Sanomien verkkokeskusteluun tulevat viestit tarkastetaan ennakolta. Siksi viestit julkaistaan viiveellä, ja julkaisusta päättää toimitus. Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista. Muista hyvät tavat, älä huuda äläkä kiroile.

Kirjoita napakasti. Emme julkaise yli 1 800 merkin viestejä. Pysy keskusteluketjun aihepiirissä. Älä yritä muuttaa aihetta. Tekstin yhteyteen voi liittää teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.

Verkon keskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea keskusteluketjun.

Luitko jo nämä?