Valtio ostaa enemmistön Fingridistä
Valtio ostaa enemmistön kantaverkkoyhtiö Fingridistä. Järjestely pyritään tekemään vapaaehtoisin kaupoin Fortumin ja Pohjolan Voiman kanssa. Valtio nostaa osuutensa vähintään 50,1 prosenttiin.
Hallituksen talouspoliittinen ministerivaliokunta hyväksyi tänään Fingridin omistusta koskevat tavoitteet.
Fingridin omistusjärjestely johtuu Euroopan unionista, joka ei salli sähkön tuottajien ja jakelijoiden omistusta kantaverkkoyhtiöissä. Fortum ja Pohjolan Voima omistavat tällä hetkellä puolet Fingridistä. Valtion osuus on nyt 12 prosenttia.
Valtio etsii kumppaneikseen pitkäaikaisesti yhtiöön sitoutuvia kotimaisia institutionaalisia sijoittajia sekä sähköä käyttävää kotimaista teollisuutta. Nykyiset osakkaina olevat eläke- ja vakuutusyhtiöt voivat myös lisätä omistustaan.
Institutionaaliset sijoittajat omistavat nyt 38 prosenttia Fingridistä.