Vanhoillislestadiolaiset lupaavat perata toimintaansa
Vanhoillislestadiolaisten tiedotustilaisuudessa näkyi vakavia ja raskaita katseita torstaina Oulussa.
Suviseurojen mediainfon toiveikas tunnelma oli enää kesäinen muisto. Vaikeiden vuosien ajateltiin silloin olevan hiljalleen ohi.
Lasten seksuaalinen hyväksikäyttö herätysliikkeessä nousi jälleen viime viikolla esille, kun Johanna Hurtigin tutkimus aiheesta julkaistiin.
Hyväksikäyttöjen vuoksi liikkeessä pohditaan nyt toimintatapojen uudistamista. Yhdeksi muutokseksi johto ehdottaa avoimempaa ja osallistuvampaa keskustelua esimerkiksi liikkeen illanviettoihin.
– SRK:ssa otetaan tutkimuksessa esitetyt väitteet ja johtopäätökset vakavasti, sanoi Suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistyksen (SRK) johtokunnan varapuheenjohtaja Matti Taskila.
Hurtigin tutkimuksesta käy ilmi, että liikkeen opetus ja käytännöt ovat olleet piilottamassa hyväksikäyttöilmiötä. Hyväksikäyttäjinä on ollut runsaasti henkilöitä, joiden asema on ollut yhteisössä vahva tai näkyvä.
Johto vakuutti medialle, ettei SRK:n tietojen mukaan sen puhujina tai johtotehtävissä ole nykyisin enää ihmisiä, joiden taustassa on tällainen rikos.
Hurtig sanoi puhelinhaastattelussa STT:lle, että hänen tietojensa mukaan puhujina toimii edelleen hyväksikäyttäjiä, mutta tieto rikoksesta saattaa olla esimerkiksi vain perhepiirissä.
Johto myönsi tehneensä virheitä hyväksikäyttöasian käsittelyssä. Pääsihteeri Tuomas Hänninen sanoi olleensa sinisilmäinen.
Liikettä tutkineen Aini Linjakummun mukaan tiedotustilaisuus viestii siitä, että johto kokee aiheen ja keskustelemisen siitä tärkeäksi.
Hurtigin mukaan tiedotustilaisuus järjestettiin ehkä liian pian. Hän toivoi, että tilaisuus olisi pidetty sen jälkeen, kun tutkimuksen olisi ennätetty kunnolla tutustua.
Hurtigin mukaan ei voida määrällisesti osoittaa, että hyväksikäyttö olisi yleisempää vanhoillislestadiolaisuudessa kuin muualla yhteiskunnassa, koska tuomittujen taustoja ei kirjata.
TS–STT