Uutiset

Ruandalaismies kiistää syytteet joukkotuhonnasta

Joukkotuhonnasta syytetty 58-vuotias ruandalaismies kiistää kaikki häneen kohdistuvat syytteet. Syyttäjä vaatii hänelle elinkautista vankeusrangaistusta.

Syyttäjän mukaan joukkotuhonnassa on ollut tarkoitus hävittää Ruandan tutsi-heimoon kuuluvat ihmiset osittain tai kokonaan.

Syyttäjän mukaan mies surmasi itse ja käski surmata tutseja Ruandan kansanmurhan aikana marraskuusta 1993 seuraavaan toukokuuhun. Vaihtoehtoinen syyte on 15 murhaa.

Puolustuksen mukaan asia on päinvastoin. Puolustuksen näkemys on, että Ruandan baptistikirkon entinen johtohahmo on auttanut tutseja ja pelastanut monen ihmisen hengen.

Puolustus yritti saada oikeudenkäynnin keskeytettyä vetoamalla, että lisätutkintapyynnössä nimittyjä kolmea henkilöä ei ole kuultu. Puolustus uskoo, että näiltä kolmelta henkilöltä hankittuja lausuntoja on saatu kiduttamalla.

Syyttäjän mielestä näiden kolmen lausunnot eivät vaikuta syyttämispäätökseen.

Jutun pääkäsittely alkaa Porvoossa syyskuun alussa. Käräjäoikeus päätti joukkotuhontaoikeudenkäynnnin aikatauluista tänään.