Poliisi selvittää, kävikö susi ihmisen kimppuun viime viikonloppuna
Toissapäivänä lauantaina kävi Kauhajoella tapahtumasarja, jonka tuloksena poliisi selvittää, kävikö susi koiran ulkoiluttajan kimppuun.
Illalla puoli yhdeksän aikaan mies oli ollut ulkoiluttamassa koiraansa, kun koira oli alkanut murista ja sen jälkeen tempautunut irti. Samassa mies oli havainnut jonkin eläimen hahmon edessään. Tämä eläin oli hyökännyt päin miestä, ja mies oli laittanut kätensä suojakseen. Mies oli päässyt kotiin omin avuin.
Poliisille tapahtumasta ilmoitettiin vasta eilen sunnuntaina, jolloin poliisi oli mennyt paikalle tutkimaan asiaa suurpetoyhdyshenkilöiden kanssa. Suden jälkiä ei löytynyt. Asian tutkimista vaikeutti poliisin mukaan alueella koko yön kestänyt tihkusade. Lisäksi alueella oli ollut paljon liikehdintää viikonloppuna käynnistyneen hirvenmetsästyksen vuoksi.
Poliisin mukaan koiran ulkoiluttajan vammat olivat lievät siihen nähden, että selvityksessä on kyse mahdollisesta suurpedon hyökkäyksestä.