Poliisi sai suojamaskikauppoihin liittyvän kiristystapauksen esitutkinnan valmiiksi
Helsingin poliisilla on ollut tutkittavanaan laajasti julkisuudessakin olleisiin suojamaskikauppoihin liittyvä tapaus, jossa kolmea henkilöä epäillään rikoksista.
Rikosnimikkeinä on kaksi törkeän kiristyksen yritystä ja yksi yllytys törkeään kiristykseen. Tapaus koskee kahden henkilön välistä riitaa mittavasta suojamaskikaupasta ja kauppaan liittyvästä taloudellisesta edusta. Poliisi epäilee, että asianomistajaa on vaadittu pakottamalla luopumaan noin 5 000 000 euron arvoisesta taloudellisesta edusta, johon esitutkinnassa ei ole esitetty laillista oikeutta. Poliisi epäilee tapaukseen liittyneen eri asteista uhkailua ja kiristystä.
Kaksi henkilöä on ollut esitutkinnan aikaan pidätettynä. Kokonaisuus on siirretty syyttäjälle syyteharkintaan tänään keskiviikkona.