Salossa useita mahdollisia korona-altistumisia
Salossa on todettu viime päivinä useita mahdollisia altistumisia koronavirukselle.
Halikossa Shell Helmisimpukka -huoltoasemaravintolassa on viime torstaina asioinut henkilö, jolla on myöhemmin todettu koronavirustartunta. Mahdolliset altistumiset ovat tapahtuneet kello 20.30–21.30 välisenä aikana.
Torstain ja perjantain välisenä yönä mahdollisia altistumisiaon voinut tapahtua myös ravintolalaiva Salon Joutsenessa. Ravintolalaivassa iltaa kello 22–1 viettäneellä henkilöllä todettiin koronavirustartunta.
Kirakan kesäteatterissa Salon Perniössä katsojana olleella henkilöllä on todettu koronavirustartunta. Tartunnan saanut oli katsomassa Pekka Töpöhäntä -näytelmää lauantaina 10. heinäkuuta kello 15.00 alkaneessa näytöksessä.
Salon kaupunki kehottaa samaan aikaan näytöksessä olleita seuraamaan vointiaan ja hakeutumaan koronatesteihin oireiden ilmaantuessa.
Kaupunki muistuttaa, että yleisötilaisuuksissa jokaisen pitää noudattaa tapahtumajärjestäjän antamia ohjeita turvaväleistä, maskien käytöstä sekä käsi- ja yskimishygieniasta.