Et miks ei tuu joku muu pormestariks. Jos sil jotta valttaa o ni miksei sit suaraa valit äänil. Ei millää puolueil.
Siinähän mietit, kuntavaalit ja joulu meni jo. Turussa oli sovittu kaikkien puolueiden kesken, että suurimman puolueen ehdokkaasta tulee pormestari. Näin myös Helsingissä ja Tampereella.
Mankala: "Turussa oli sovittu kaikkien puolueiden kesken, että suurimman puolueen ehdokkaasta tulee pormestari."
Mankala, kerrottiinko äänestäjille tuosta lehmänkauppasopimukesta, mikäli sellsista nyt edes tehtiin.?
T S. Kyllä kerrottiin. Eikä se ollut mikään lehmänkauppa. Samoin toimittiin Tampereella ja Helsingissä. Joillekin asia valkeni tosin vasta vaalien jälkeen - jos silloinkaan.
HJO
Sikäli hyvä kysymys.
Vastausta en tiedä, mutta kaipa siinä demokratia pääsisi sitten toteutumaan liiaksi jos ihan kansan mieltä kysyttäisiin ja äänestettäisiin. Asian kun voi näemmä hoitaa ihan perinteisenä poliittisena virkanimityksenäkin, kätevästi ilman pätevyysvaatimuksia ja muitakaan demokraattisia muodollisuuksia.
Mankala: "T S. Kyllä kerrottiin. Eikä se ollut mikään lehmänkauppa. Samoin toimittiin Tampereella ja Helsingissä. "
Kuka kertoi, missä ja milloin? Olivatko kaikki puolueet mukana?
Ja kyllä se on lehmänkauppa jos etukäteen sovitaan asioista ja syrjäytetään uusi valtuusto asiasta päättäjänä ja unohdetaan kuntalaki.
Eikä se että Tampereella ja Helsingissä toimittiin lain hengen vastaisesti asiaa miksikään muuta.
T.S. kysyy: "Mankala, kerrottiinko äänestäjille tuosta lehmänkauppasopimukesta, mikäli sellsista nyt edes tehtiin.?"
-----------------------------------------------------
Kyllä kerrottiin, se löytyy suoraan Turun kaupungin omilta kotisivuilta. Jos linkki sallitaan, niin sellainen alla suoraan kyseiseen uutiseen.
https://www.turku.fi/uutinen/2021-05-14_turku-siirtyy-jalleen-pormestarimalliin-kuntavaalien-jalkeen
Jos linkkiä ei tule, niin tuossa uutisessa sanotaan pormestarin valinnasta seuraava toimintamalli:
Näin pormestari valitaan
Kuntalaissa määrätään, että pormestarin valitsee valtuusto. Lähtökohtana on, että pormestariksi valitaan kuntavaaleissa eniten ääniä saaneen puolueen tai vaaliliiton ennen vaaleja nimetty pormestariehdokas. Hän aloittaa pormestarisopimusneuvottelut, joiden tavoitteena on valtuuston enemmistön hyväksymä pormestarisopimus.
Eikös nyt olla toimittu ihan tuon kaupungin sivuilta etukäteen kerrotun mallin mukaan?
Nimimerkki _J_ vastaa minulle:
"Kyllä kerrottiin, se löytyy suoraan Turun kaupungin omilta kotisivuilta. Jos linkki sallitaan, niin sellainen alla suoraan kyseiseen uutiseen."
Ilmankos asia sitten oli jäänyt huomaamatta kun se oli julkaistu kaupungin sivuilla, ei varsinaisessa mediassa.
_J_: "Näin pormestari valitaan
Kuntalaissa määrätään, että pormestarin valitsee valtuusto."
Tuo pitää paikkansa, noin Kuntalaki sanoo.
Turun kaupunki: " Lähtökohtana on, että pormestariksi valitaan kuntavaaleissa eniten ääniä saaneen puolueen tai vaaliliiton ennen vaaleja nimetty pormestariehdokas. Hän aloittaa pormestarisopimusneuvottelut, joiden tavoitteena on valtuuston enemmistön hyväksymä pormestarisopimus."
Tuo sitten ei enää viittaakaan mitenkään Kuntalakiin. Laissa ei sanota mitään pormestariehdokkaiden asettamisesta eikä siitä että eniten ääniä saaneen puolueen pormestariehdokas valittaisiin pormestariksi. Tuo on jo niitä lehmänkauppoja.
Itse omasta mielestäni seuraan melko hyvin ajankohtaosia tapahtumia. Seuraan niitä nettisivuilta, radiosta ja joskus televisiostakin.
Vaan Turun kaupungin sivut!
Minusta ne eivät ole mitkään uutissivut.
Nytkin tämä tiedote oli julkaistu jo kuukausi ennen vaaleja.
Sen jälkeen alkoi varsinainen vaalikamppailu. Tämäkin lehti julkaisi pormestaritenttejä ja ehdokkaiden haastatteluja.
Vähän nolostihan se lähti liikkeelle kun Kokoomus vältteli itsestään selvää Arven ehdokkuuden ilmoittamista, haluttiin suoda Arvelle käydä vaalikampanjaa käyttämällä kaupunginjohtajanm asemaa hyväkseen. Ensimmäiseen tenttiin laitettiin sitten Sini Ruohonen tuuraajaksi
Tässä vaiheessahan ei tuota lehmänkauppasopimusta ei mainittu enää, äänestäjiin päin pelattiin aivan toisenlaista mediapeliä.
Tuo sitten ei enää viittaakaan mitenkään Kuntalakiin. Laissa ei sanota mitään pormestariehdokkaiden asettamisesta eikä siitä että eniten ääniä saaneen puolueen pormestariehdokas valittaisiin pormestariksi. Tuo on jo niitä lehmänkauppoja.
----------------------------------------
Tampereella valittiin 2008 pormestariksi Kokoomuksen Timo P. Nieminen. Tuolloin etukäteen, siis ennen vaaleja, nimettyjä pormestariehdokkaita oli mm. Veltto Virtanen (ps) ja Timi Alatalo (kesk), myös Helsingissä on käytetty samaa valintatapaa, eli etukäteen ennen vaaleja nimmettyjä pormestariehdokkaita 2017 ja 2021, ja se, että eniten ääniä saaneen puoleen ehdokas valitaan pormestariksi oli selvää jo ennen vaaleja. Turun Sanomat uutisoi Turun pormestariehdokkaiden väittelystä mm. tammikuussa https://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/5189699/Pormestariehdokkaat+kohtaavat+TSn+ensimmaisessa+kuntavaalipaneelissalaheta+oma+kysymyksesi+ehdokkaille
Tuolloin toki Arve ei ollut vielä Kokoomuksen nimettynä ehdokkaana, mutta ehdokasasettelua ei tuolloin vielä ollut pakkokaan olla kiinni lyötynä. Minusta tuota mallia, sinun puheessa lehmänkauppaa, on pidetty koko tämä vuosi niin hyvin esillä, ettei se ole voinut mennä ohitse.
Kiitos taas vastauksesta _J_.
Mutta se on kovin huono perustelu että tehdään mekin kun kerran muutkin.
Kirjoitit_J_: "Tuolloin toki Arve ei ollut vielä Kokoomuksen nimettynä ehdokkaana, mutta ehdokasasettelua ei tuolloin vielä ollut pakkokaan olla kiinni lyötynä."
Toisaalta Kokoomus patisteli muita puolueita nimeämään pormestariehdokkaansa ajoissa. Ja sitten kuitenkin päätyi aliarvioimaan äänestäjiä ja jätti taktikointisyistä oman ehdokkaansa nimeämättä, vasta kun oli pakko niin se tapahtui.
Mutta mennään sitten ihan perusasioihin.
Pormestarivaalina näitä markkinoitiin, näkyy hyvin muuten tuossa tarjoamassasi linkissäkin.
Kuntalaki sanoo että uusi valtuusto nimeää pormestarin.
Ja nyt meillä on sitten tilanne että Aki Lindén oli suosituin ehdokas joka ikisellä Turun äänestysalueella. Minna Arve oli vasta kolmonen omassa puolueessaan ja sai vain noin kolmanneksen Lindénin äänimäärästä.
Mitenkään ei voi sanoa että tässä nyt äänestäjien tahto olisi toteutunut.
_J_; "Minusta tuota mallia, sinun puheessa lehmänkauppaa, on pidetty koko tämä vuosi niin hyvin esillä, ettei se ole voinut mennä ohitse."
Toki on siitä kiinni mitä medioita seuraa, muttä näin itsekin koen, ettei tämä tosiaan niin sanotusti puskista tullut. Että tiedossa on tosiaan ollut.
Se, että onko tämmöinen poliittinen peli demokratiaa parhaimmillaan, olen samoilla linjoilla kun T.S "Mitenkään ei voi sanoa että tässä nyt äänestäjien tahto olisi toteutunut".
Osalle on varmaan kuntavaaliehdokas ja -puolue oli yhdessä linjassa pormestariehdokkaaseen, joten helppoa oli pitää kuntavaaleja myös pormestarivaaleina.
Kaikille näin ei välttämättä kuitenkaan ollut.