Piikkiönlahden vesinäytteiden tulokset kunnossa – jätevesivuodon aiheuttama mahdollinen kuormitus kuitenkin huolettaa
Piikkiönlahteen pääsi puhdistamatonta jätevettä kesäkuun lopulla vanhasta jätevesipumppaamosta. Kaarinan kaupungin tuoreen tiedotteen mukaan alueen uimavesiä on tarkkailtu vuodon havaitsemisesta lähtien. Viimeisimmät näytteet on otettu perjantaina 2. heinäkuuta. Alustavien tuloksien mukaan kaikissa näytteenottopaikoissa bakteerimäärät alittivat uimarantojen suurimmat sallitut raja-arvot.
Terveydensuojeluviranomainen ei ole antanut alueen uimarannoille käyttöä rajoittavaa suositusta tai kieltoa.
Ylen tietojen mukaan ely-keskusta huolettaa kuitenkin jätevesivuodon aiheuttama mahdollinen ravinnekuormitus. Ravinnekuormitus voisi tarkoittaa sinileväkukintojen runsastumista.
– Nyt pyritään selvittämään, onko jätevesipäästöllä ollut vaikutusta alueen ravinnetasoihin. Kyse on pintaveden fosfori- ja typpimääristä sekä levätuotannosta, kertoo ely-keskuksen erikoisasiantuntija Harri Helminen Ylelle.
Näytteet on otettu Hovirinnan uimarannalta, Kuusistonsalmen sillan luota, Kuusiston linnanraunioiden uimarannalta, Lemunaukon itäpuolelta ja Kaitvedeltä. Uimarantojen vesinäytteiden tuloksia voi seurata kaupungin uimarantojen vesitutkimussivuilla.