Turku kilpailuttaa taas päihdehuollon tuetun asumisen – Niittykodin tuomat ongelmat saivat kaupungin harkitsemaan uudelleen
Turun hyvinvointitoimiala haluaa kilpailuttaa päihdehuollon tuetun asumisen uudelleen tämän vuoden lopussa päättyvän sopimuskauden jälkeen. Muissa päihde- ja mielenterveyskuntoutujien asumispalveluissa jatketaan aluksi yhden optiovuoden ajan. Puitesopimuskausi sisältää kaksi optiovuotta, joista päätetään erikseen.
Päihdehuollon tuetun asumisen palvelut halutaan kilpailuttaa erikseen vuosille 2022 ja 2023.
Käytännössä tämä tarkoittaa Turun Hepokullassa sijaitsevan Niittykodin toiminnan kilpailuttamista uudelleen. Sininauha Oy:n pyörittämä toiminta on herättänyt runsaasti keskustelua lähialueiden asukkaiden ja yrittäjien keskuudessa.
Tällaisen asumispalvelun tarve on kasvanut palvelualuejohtaja Sirpa Kurosen mukaan voimakkaasti.
– Keskustelu Niittykodin ympärillä ja tilanteen näkyminen selvästi poliisin tilastoissa ovat osaltaan vaikuttaneet siihen, että haluamme nyt harkita tätä kokonaisuutta uudelleen.
Kuronen muistuttaa, että poliisi käy Niittykodilla sovitusti, vaikkei mitään hälytystä olisi paikalle tullutkaan. Lisäksi tällä hetkellä poliisi on Turun virka-apupyyntönä varmistamassa asukkaiden pysymisen koronakaranteenissa.
Kuronen kertoo, että Niittykodin tapainen toiminta on hyvä keino torjua asunnottomuutta.
– Päihdehuollon tuettuun asumiseen kuuluvat sosiaalihuollon tukipalvelut, ja Niittykodissa niitä on voinut järjestää keskitetysti. Tosin korona-aika on haitannut näiden palvelujen antamista.
Kurosen mukaan päihdehuollon tuettu asuminen on pääosin hajautettua asumista. Tällöin sosiaalihuollon ammattilaiset antavat tukea asukkaalle joko yksilöllisesti tai yhteisesti.
Kuronen ei osaa vielä arvioida, miten paljon tulevassa kilpailutuksessa on tarvetta päihdehuollon tuetun asumisen asunnoille.
Yhteensä Turun kaupunki hankkii päihde- ja mielenterveyskuntoutujien asumispalveluita vuodessa noin 25 miljoonalla eurolla. Asumispalveluja järjestetään henkilöille, jotka erityisestä syystä tarvitsevat apua tai tukea asumisessa tai asumisensa järjestämisessä. Tästä summasta päihdehuollon tuetun asumisen hankinnan arvo on noin 2,6 miljoonaa euroa vuodessa.
Meneillään olevalla sopimuskaudella Turku, Perusturvakuntayhtymä Akseli sekä Kaarina, Laitila, Lieto, Naantali, Paimio ja Raisio ovat mukana seudullisessa kilpailutuksessa. Esimerkiksi Niittykodissa asuu myös muiden kuntien kuin Turun asukkaita.
Ensi keskiviikkona kokoontuva Turun sosiaali- ja terveyslautakunta saa päätettäväkseen päihdehuollon tuetun asumisen kilpailutuksen.