Koronarokotukset

Koronarokotukset laajenevat Naantalissa

TIMO JAKONEN

Koronarokotuksen ajanvaraus laajenee Naantalissa nyt torstaina 15. huhtikuuta. Ajan voivat varata myös 16–64-vuotiaat ensimmäiseen riskiryhmään kuuluvat. Ajanvaraus avautuu aamulla kello yhdeksältä.

Yli 18-vuotiaiden riskiryhmään kuuluvien suositellaan varaavan rokotusajan ensisijaisesti sähköisesti Terveyskeskus, ajanvaraus. Ajan voi varata myös puhelimitse arkisin kello 9.00–14.00 numerosta 040 4846 533.

Sähköisesti varatuissa ajoissa rokotuspaikka on Kanta-Naantalin rokotuspiste. Saariston rokotuspisteisiin aika varataan puhelimitse, ja nämä ajat ovat ensisijaisesti tarkoitettu henkilöille, joilla on hankaluutta kulkemisessa.

16–17-vuotiaiden riskiryhmäläisten tulee varata rokotusaika puhelimitse numerosta 040 4846 533 arkisin klo 9.00–14.00. Rokotteen saamiseksi nuoren pitää olla jo täyttänyt 16 vuotta.

Rokotettavilta tarkastetaan peruste riskiryhmään kuulumiselle. Myös sähköisessä ajanvarauksessa on välttämätöntä kertoa, minkä taudin tai tilan perusteella kuuluu riskiryhmään.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Naantaliin saadaan ensi viikoksi noin 1 400 kappaleen rokote-erä. Osa erästä on Pfizer-BioNTechin Comirnaty-valmistetta, joka soveltuu THL:n mukaan myös alle 18-vuotiaille. AstraZenecan rokotteen käyttö jatkuu Suomessa tällä hetkellä vielä 65-vuotiaille ja sitä vanhemmille.

13. huhtikuuta mennessä naantalilaisista 70–74-vuotiaista oli ensimmäisen rokotuksen saanut 63,7 prosenttia. Seuraavassa 75–79-vuotiaiden ikäryhmässä rokotuksen on saanut 80,8 prosenttia ja yli 80-vuotiaista naantalilaisista on 92,2 prosenttia on nyt rokotettu. Koronarokotus on kaikille vapaaehtoinen.

– Meillä yli 70-vuotiaiden rokotuskattavuus nousee ihan hyvälle tasolle, kun heidän rokottaminen jatkuu vielä tällä viikolla, toteaa tiedotteessa terveydenhoitaja Heidi Valjanen.

THL listaa riskiryhmään 1 kuuluviksi ne 16–69-vuotiaat, joilla on vakavalle koronavirustaudille erittäin voimakkaasti altistava sairaus tai tila

Elinsiirto tai kantasolusiirto

Aktiivisessa hoidossa oleva syöpätauti

Vaikea puolustusjärjestelmän häiriö

Vaikea krooninen munuaissairaus

Vaikea krooninen keuhkosairaus

Lääkehoitoinen tyypin 2 diabetes

Downin oireyhtymä

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​