Kilpailut

Äänestä suosikkiasi Turku-villasukkakilpailussa

1. Aurajoki

Tekijä: Matleena Rahkola, Paimio

Tekijä kertoo: Ajatus sukkiin lähti kiemurtelevasta Aurajoesta nähtävyyksineen. Tilan rajallisuuden vuoksi sukkiini päätyi Tuomiokirkko, Kakola, Turun linna sekä joen 10 siltaa Föriä unohtamatta. Kuviot on silmukoitu jälkikäteen, jolloin pystyin sijoittelemaan ne paremmin sukkaan. Tämän vuoksi pohjaväriksi valikoitui valkoinen. Kuviot on tehty toiseen sukkaan päinvastaiseksi, jotta sukkien ollessa jalassa yleisilme pysyy symmetrisenä. Sukkien pohjat kaipasivat jotain erikoista, joten sinne päätyi kaupungin perustamisvuosi 1229.

Tuomaristo arvioi: Hienot sukat, valoisa värimaailma, lisäkoristelua nyörein.

2. Åbo-sukat

Tekijä: Venla Hannuksela, Tampere

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Tekijä kertoo: Åbo-sukat kuvaavat Turun jokirantaa Turun linnalta Turun tuomiokirkolle, sitä vanhan ja uuden ja erilaisten tunnelmien hurmaavaa sekoitusta, jota koko Turku ja erityisesti Aurajoen varsi edustavat. Neuloin sukkiin kaipaukseni Turkuun, josta tuli minulle vuosiksi koti. Sukista löytyy monta minulle ja monelle muullekin erityisen rakasta turkulaista paikkaa ja asiaa.

Neuloin sukat helposti saatavilla olevasta langasta ja hyödynsin kirjoneuletta, intarsiaa ja silmukointia.

Tuomaristo arvioi: Ihana idea, jossa kaupunki yhdistyy sukkien keskelle muodostuvalla Aurajoella. Taidokas ja monipuolinen toteutus, josta joka tarkastelulla löytää jotain uutta.

3. Muistojen Turku

Tekijä: Hanna Silvaani, Mynämäki

Tekijä kertoo: Sukkien aiheina ovat Aurajoen ranta ja Turun tuomiokirkko, maisema joka itselleni ensimmäiseksi tulee mieleen opiskeluajoistani Turussa. Jokirantamaiseman piirsin maisemaa mukaillen ja pohkeen puolelle sommittelin Turun vaakunasta liljat. Sukat on neulottu kirjoneuleena, ja värin valitsin historiallisten rakennusten mukaan.

Tuomaristo arvioi: Loppuun asti mietityt, tyylikkäät sukat. Taitava toteutus, hyvä väritys, hienot kiilat varressa.

4. Turun linna -sukat

Tekijä: Heli Lilja, Turku

Tekijä kertoo: Ainutlaatuinen miljöö, jossa olen saanut käydä töissä kahtena kesänä. Aina on yhtä hienoa kävellä puiston läpi Turun linnaan. Pohjana on perussukkamalli, johon hahmottelin kuviot. Värejä oli kuusi. Varsiosaan tein helppoa kirjoneuletta kahdella langalla, jota tykkään tehdä. Töissä ollessani puhuin aina, että linnasukat pitäisi kutoa. Tämä kisa sai sen aikaan.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Tuomaristo arvioi: Graafinen, yksinkertainen toteutus. Hienot väriyhdistelmät. Visuaalinen ratkaisu on muista kilpailun sukista poikkeava. Sukat näyttävät myös istuvan jalkaan, ja kädenjälkikin on mallikasta.

5. PosSukka

Tekijä: Hanni Kaartoaho, Turku

Tekijä kertoo: Pienenä isälläni ja veljelläni oli tapana mennä Caribiaan uimaan ja Posankka oli se merkki, että vihdoin ollaan perillä. Halusin laittaa Posankan vierailemaan sukassa jonnekin merkittävälle paikalle ja siksi päädyin Turun linnan kauniille sisäpihalle. Sinne tuli kouluikäisenä tehtyä useasti luokkaretkiä ja aikuisiällä on tullut käytyä myös.

Halusin väreillä tuoda ilmi Turun iloa ja kauneutta, kuin se olisi maalaus.

Tuomaristo arvioi: Posankka-sukkia oli paljon, nämä olivat yhdet parhaimmista.

6. Tansseja odotellessa

Tekijät: Kea Bertell, Turku, ja Eija Paavola, Naantali

Tekijät kertovat: Kuluneen vuoden aikana olen kaivannut musiikkia ja tanssia. Dynamo on tärkeä turkulainen keikkapaikka ja yöelämän kokoontumispiste.

Aiheeksi valikoitui Dynamo-klubin dynamo-merkki. Se on hauska yksityiskohta turkulaisessa katukuvassa. En halunnut käyttää villasukkaa vain kuvituksen pohjana, vaan halusin tehdä itse sukasta teoksen.

Otin yhteyttä äitiini, joka toteutti sukat.

Tuomaristo arvioi: Nerokas idea ja kaunis toteutus, nämä sukat tekisi heti mieli laittaa jalkaan.

7. Kirsikkapuut

Tekijä: Silja Luotonen, Turku

Tekijä kertoo: Kirjasto edustaa minulle yhdenvertaisuutta. Kirjasto on ollut minulle opiskelijana paitsi tärkeä ja välttämätön osa arkea, myös keino viettää vapaa-aikaa – mahdollisuus löytää kerta toisensa jälkeen jotakin uutta. Pääkirjaston kirsikkapuiden kukkiminen on turkulaiselle varma kevään merkki!

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Tuomaristo arvioi: Kirjasto on turkulaisille tärkeä. Hieno, ei se kaikkein perinteisin villasukkamalli.

8. Turku yössä

Tekijä: Anna Mäkinen, Turku

Tekijä kertoo: Inspiraationi lähti myöhäisiltojen kävelyistä jokirannassa. Sukissa esiintyy kolme jokivarresta löytyvää nähtävyyttä: Suomen Joutsen, sen lähellä joessa komeileva valaanpyrstöpatsas sekä tietysti Turun tuomiokirkko. Kuvasin sukissani kultaisella kimalluksella Aurajokea, joka öisin heijastaa kaupungin valoja. Kuviot on tehty tikapuutekniikalla ja silmukoimalla.

Tuomaristo arvioi: Upea toteutus öisestä jokirannasta. Kauniit heijastukset. Turun maamerkit löytyvät.

9. Föri-sukat

Tekijä: Mari Murtonen, Lieto

Tekijä kertoo: Föri o turkulaisil kaikist rakkain kulkuneuvo. Risteilyl toispualt täl pual jalas tartte tiäteski olla förisukat! Nyt vaa kutime helisemä ja sit paseerama Förin kannel uusie sukkattes kans! Sukat on tehty 7-veljestä-langasta puikoilla numero 4. Perustaidot sukkien tekemisessä riittävät näiden toteuttamiseen.

Tuomaristo arvioi: Loistava kuva ja kauniit vastavärit sukissa.

10. Funi

Tekijä: Linda Furtt, Kangasala

Tekijä kertoo: Asuessani Turussa olin pariin kertaan suunnitellut meneväni ajamaan funikulaarilla, mutta se oli molemmilla kerroilla poissa käytöstä. Sukat siis muistuttavat minua ajasta, jolloin asuin Turussa ja siitä, että vielä jonakin päivänä minun pitää mennä funikulaarin kyytiin.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Villasukkien pohjana on perussukka, johon on lopuksi tehty silmukoiden kuva funikulaarista ja tekstit.

Tuomaristo arvioi: Ihanat värit ja selkeä kuvio.

11. Suomen Joutsen, Suomen Turku

Tekijä: Eija Hokkanen, Kangasniemi

Tekijä kertoo: Tein kesällä 1993 äitini kanssa lomamatkan Turkuun. Äitini halusi nähdä Suomen Joutsenen. Vanhin veljeni oli käynyt merimiesammattikoulun tällä purjelaivalla. Muutaman päivän Turussa vietettyämme kävimme useamman kerran laivaan tutustumassa, se jotenkin veti puoleensa. Ylväs kansallislintumme sopii hyvin kuvastamaan tätä purjelaivaa.

Sukkia neuloessani ajattelin edesmennyttä äitiäni ja yhteistä muistorikasta matkaamme. Iloiset muistot, iloiset sukat, värit Turun vaakunasta.

Tuomaristo arvioi: Kaunis tarina, kauniit sukat.

12. Rakkaudesta Turkuun

Tekijä: Anne-Marja Vuorio, Turku

Tekijä kertoo: Teen mielelläni eriparisukkia, jotta mahdollisimman moni idea mahtuisi sukkiini. Kesäsukassa on Turun Linna, Aurajoen suu, Itämeri ja edessä odottava Ruissalo, sen koivikot valkovuokkoineen.

Talvisukassa on Tuomiokirkko joulukuusineen, Teatterisilta tämän talven valoineen sekä rakas Portsa kauniine puutaloineen.

Molempien sukkien jalkaterän päällä on sydämet, koska Turku on minulle tärkeä kaupunki.

Kuvioita olen tehnyt perinteisellä tyylillä ruutuvihkoon. Osa kuvioista olen löytynyt Pinterestistä.

Tuomaristo arvioi: Taidokkaat sukat, joissa on ollut tuplasti työtä. Paljon hienoja yksityiskohtia.

Äänestys on päättynyt. Kiitos kaikille osallistujille. Voittaja ja muut tulokset julkaistaan toukokuun alussa.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Turku-villasukkakilpailu

Äänestä näin

Yllä on äänestyslomake, jossa voit valita suosikkisi ja perustella valintasi.

Voit myös lähettää kortin/kirjeen osoitteeseen Turun Sanomat / Villasukkakilpailu, PL 95, 20101 Turku.

Merkitse postikorttiin suosikkisi numero ja halutessasi perustelut valinnalle.

Äänestysaikaa on 27.4. kello 9 asti.

Voittaja palkitaan toukokuun alussa.

Palkinnot

Yleisöäänestyksen voittaja saa 100 euron lahjakortin Lankamaailmaan ja 100 euron lahjakortin Taito Varsinais-Suomen tuotteisiin.

Tuomariston suosikki palkitaan 100 euron Lankamaailman lahjakortilla.

Tuomaristo jakaa myös kunniamaininnan. Sen saaja saa 100 euron Taito-lahjakortin.

Äänestäjien kesken arvotaan kaksi kirjapalkintoa.

Villasukkakilpailu

Turun Sanomien Turku-villasukkakilpailu käynnistyi helmikuussa.

Pyysimme lukijoita keksimään, mikä asia tai aihe Turusta sopisi villasukkaan.

Kilpailuun osallistujan piti kutoa sukat, kuvata ne ja lähettää kuva kilpailuun.

Saimme kilpailuun hieman yli sata Turku-villasukkaa.

Tuomaristo valitsi korkeatasoisesta osallistujajoukosta 12 sukkaa finaaliin.

Finalistisukat valittiin kuvien perusteella.

Voittajan valitsee yleisö.

Finalistien numerojärjestys on arvottu.

Tuomaristo

Pirkko Keskinen, Turkuseuran hallituksen jäsen, Taito Varsinais-Suomen varapuheenjohtaja, käsityöharrastaja.

Tuija Vuorinen, vastaava neuvoja Taito Varsinais-Suomen Raision toimipisteessä, mestarikutoja.

Elena Kurki, toimitus Turun Sanomat, käsityöharrastaja.

Kati Kivelä, Kati Kivelä, AD Turun Sanomat, käsityöharrastaja, kilpailuidean äiti.

Pirita Aho, mediamyynti Turun Sanomat, visualisti.

Sari Sarelius, toimitus Turun Sanomat, käsityöharrastaja.

"Uskomatonta luovuutta"

Turku-villasukkakilpailun tuomaristo oli erittäin tyytyväinen kisan sukkasatoon. Tuomaristo yllättyi osallistujien määrästä, sukkien monipuolisuudesta ja taidokkuudesta.

– Villasukkia oli suunniteltu huolella ja niiden kuviot ja värit oli mietitty tarkkaan, kuvailee Tuija Vuorinen Taito Varsinais-Suomesta.

Tuomariston tehtävänä oli finalistien valinta. Se ei ollut helppo.

– Meillä oli niin paljon hyviä vaihtoehtoja! Tuntui ensiksi mahdottomalta valita satapäisestä osallistujajoukosta finalisteja, mutta kyllä ne sieltä sitten melko yksimielisesti lopulta löytyivät, kuvailee Turkuseuran hallituksen jäsen Pirkko Keskinen.

Tuija Vuorinen kuvailee sukkia todella taidokkaiksi, vaikka kilpailuun osallistui selvästi kaiken tasoisia neulojia. Monia kuviomalleja oli piirretty erikseen ruutupaperille.

– Uskomatonta luovuutta, kiteyttää Keskinen.

Vuorista viehättivät erityisesti sukat, jotka oli tehty kokonaan kirjoneuleella.

– Mukana oli hirmuisen taitavia kirjoneulesukkia ja myös kuviosukkia, joissa oli jo runsauden ähkyä.

Osa kilpailun sukista oli pitkävartisia polvisukkia, jolloin sukkaan sai mahtumaan enemmän aiheita.

– Mukana oli kovasti eri paikkoja Turusta. Turun linna ja tuomikirkko olivat paljon esillä, mutta myös yllättäviä veistoksia ja esimerkiksi nostureita oli mukana. Myös Föri oli ajatuksena hieno, kuvailee Vuorinen.

Finalistivalinnoissa on painotettu erityisesti hyvää ideaa ja onnistunutta toteutusta. Myös värivalinnat ja finalistisukkiin haluttu laaja kirjo painoivat valinnoissa.

Kokosimme Turku-villasukkakilpailuun tulleita sukkia kuvakoosteeksi. Nämä taidokkaat sukat eivät aivan yltäneet finaaliin:

Katso huikea sukkagalleria: Turun maamerkit ja Aurajoen ranta kudottiin moniin varsiin – omat sukkaparit sai myös Ruisrock ja Wärtsilän nosturi

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Kirjoita uusi viesti

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​

Aiemmat viestit (2)

Vanhimmat ensin
Vastaa
Lepp1s
Hienoja!
Täytyy myöntää, että odotin jotain aika kotikutoisia tekeleitä, mutta nämä on oikeastaan kaikki hämmentävän hienoja!
Haluatko käyttää
Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Kirjoita vastaus viestiin

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​
Tee ilmoitus sopimattomasta viestistä

Ilmoituksesi on siirtynyt käsittelyyn.
Virhe ilmoituksen lähetyksessä.
Vastaa
Z.Z.Zalolainen
Hienoja sukkia kaikki
Funikulaari on ehdottomasti nyky-Turkua.
Tämä sivusto jumittaa yhtä hyvin kuin Jumikulaari konsanaan.
Haluatko käyttää
Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Kirjoita vastaus viestiin

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​
Tee ilmoitus sopimattomasta viestistä

Ilmoituksesi on siirtynyt käsittelyyn.
Virhe ilmoituksen lähetyksessä.