Nousiaisten värjääntyneessä vedessä ei merkkejä bakteereista – ruskean veden käyttöä talousvetenä silti vältettävä
Nousiaisten värjääntyneessä vesijohtovedessä ei alustavien näytetulosten mukaan ole viitteitä veden likaantumisesta. Nousiaisten kunta tiedotti tiistaina vesijohtoveden voimakkaasta värihaitasta Valpperin suunnalta keskustaan päin ja kehotti välttämään hanaveden käyttöä. Syyksi kerrottiin Valpperin runkolinjasta liikkeelle lähtenyt rauta- tai mangaanisakka. Uudenkaupungin ympäristöterveydenhuolto otti samentuneesta vedestä tiistaina vedenlaatua mittaavia vesinäytteitä.
Terveystarkastaja Riitta Laaksonen kertoo, että ensimmäisten näytetulosten mukaan vedessä ei ole merkkejä bakteeriperäisestä likaantumisesta.
– Alustavat tulokset ovat puhtaat coliformisten bakteerien ja e.colin osalta. Huomenna torstaina valmistuvat näytetulokset enterokokkien osalta, hän kertoo.
Hänen mukaansa tiedot veden mangaani- ja rautapitoisuuksista selviävät vasta ensi viikolla.
Laaksosen mukaan tuloksista huolimatta värjääntynyttä vettä ei pidä käyttää talousvetenä.
– Esteettisesti ruskea vesi on sellaista, että se tuskin houkutteleekaan juomaan. Jos vedessä on sakkaa ja selkeitä värimuutoksia, sitä ei kannata juoksuttaa omiin kiinteistöihin, Laaksonen toteaa.
Nousiaisten teknisen johtajan Jarmo Rauvolan mukaan putkistoa on huuhdeltu läpi yön veden kirkastamiseksi. Rauvolan mukaan keskiviikkona ei ole tullut yhteydenottoja värjääntyneestä vedestä.