Turun linna on Suomen arvokkain museokohde
Turun linna on Suomen arvokkain museokohde. Tämä kävi ilmi opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmän teettämästä selvityksestä, jossa arvioitiin Museoviraston omistamia kohteita. Linnan arvoksi määriteltiin 40 miljoonaa euroa.
Muut kohteet seuraavat kaukana perässä, sillä Hämeen linna arvioitiin 19 miljoonan ja Olavinlinna 11 miljoonan euron arvoiseksi. Askaisten Louhisaaren linnan arvoksi laskettiin 2,5 miljoonaa euroa ja Kaarinassa sijaitsevan Pukkilan kartano arvioitiin 550 000 euron arvoiseksi. Ensimmäisenä kohteiden arvosta kertoi Talouselämä.
Turun Sanomat uutisoi toukokuun puolivälissä, että Museoviraston omistamat kohteet ovat siirtymässä Senaatti-kiinteistöjen ja Metsähallituksen hallintaan. Muutokseen liittyvässä selvityksessä listattiin Museoviraston kohteiden arvo, sekä jaoteltiin niin sanotut strategiset kohteet, jotka säilyvät valtion omistuksessa sekä niin kutsutut ei-strategiset kohteet, joista valtio voi tulevaisuudessa luopua, jos sillä ei ole niille käyttöä.
– Valmistaudumme ottamaan Museoviraston kohteet vastaan ensi vuoden alusta, mutta lopullinen sinetti asialle tulee vasta valtion budjetista, sanoo Senaatti-kiinteistöjen toimialajohtaja Olavi Hiekka.
Yhteensä 17 kohdetta Varsinais-Suomesta ylsi strategisten kohteiden listalle. Niiden joukossa ovat muun muassa Kuusiston linna ja linnanrauniot Kaarinassa sekä Turun ja Louhisaaren linnat.
Ei-strategisiksi kohteiksi selvityksessä arvioitiin Uudenkaupungin Kalmumäen kalmisto, Salon Ketomäki, Laitilassa sijaitseva Untamalan arkeologiakeskus, Liedon Haimiomäen polttokenttäkalmisto sekä Pukkilan kartano. Lähitulevaisuudessa uutta omistajaa etsitään vajaalle puolelle yhteensä 40 ei-strategisesta kohteesta.
– Eivät nämä ole kohteita, jotka menevät nopeasti kaupaksi. Ensi vuonna prosessia aloitellaan. Realistista on ajatella, että niitä voidaan myydä seuraavan 5–10 vuoden aikana, Hiekka jatkaa.
TS
<a href="http://www.talouselama.fi/" target="_blank">Talouselämä</a>