Katupölykausi alkoi Turun seudullakin – ilmanlaatu voi olla erityisen surkea aamuisin pakkasöiden jälkeen
Katupölykausi on alkanut Turun seudulla ja ilmanlaatu on heikentynyt.
Hengitettävien hiukkasten vuorokausipitoisuus oli Kaarinan keskustan mittausasemalla 56 mikrogrammaa kuutiometrissä ja Naantalissa 59 mikrogrammaa kuutiometrissä.
Raja-arvotaso 50 saa ylittyä korkentaan 35 kertaa vuodessa. Nämä ylitykset olivat vuoden ensimmäiset kummallakin mittausasemalla.
Keskiviikkoaamuna ilmanlaatu on ollut hyvää tai tyydyttävää Turun, Kaarinan, Naantalin ja Paraisten keskustoissa sekä Raision Ihalassa. Aiemmat korkeat pitoisuudet johtuvat pitkälti tyynestä ja kuivasta pakkassaastä, sekä inversiosta. Inversiossa ilma maanpinnan lähellä on kylmempää kuin ylempänä.
Suurin osa katupölyn hiukkasista on kooltaan niin sanottuja karkeita hengitettäviä hiukkasia, mutta seassa on myös pienhiukkasia. Karkeat hiukkaset jäävät ylähengitysteihin ja poistuvat yskien, aivastellen ja liman mukana melko nopeasti. Pienhiukkaset pääsevät tunkeutumaan aina keuhkorakkuloihin saakka, ja pysyvät elimistössä jopa kuukausia tai vuosia.
Katupöly saattaa aiheuttaa oireita erityisesti herkillä ihmisryhmillä, kuten astmaatikoilla ja pikkulapsilla. Tavallisimpia haittavaikutuksia ovat nuha, yskä, hengitysoireet sekä kurkun ja silmien kutina.
Katupölyä syntyy, kun liikenne ja tuuli nostavat kuivilta kaduilta pölyhiukkasia, jotka ovat lähtöisin hiekoitushiekasta, tien pintojen kulumisesta ja nastarenkaiden käytöstä.
Katupölyn aiheuttamia terveyshaittoja voi vähentää ilmanlaatua seuraamalla. Kannattaa myös välttää liikkumista ja pidempiaikaista oleskelua erityisen vilkkaiden teiden läheisyydessä.
Autoilijat voivat helpottaa pölyongelmaa hiljentämällä ajonopeuksiaan.