THL: Mahdollisten koronavirustapausten selvittämisessä matala kynnys
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mukaan mahdolliset koronavirustapaukset selvitetään Suomessa matalalla kynnyksellä. Yle kertoi perjantaiaamuna, että Ivalossa kaki kiinalaisturistia on hakeutunut hoitoon mahdollisen koronavirusepäilyn vuoksi.
THL korostaa tiedotteessaan, että Suomen sairaaloissa on hyvä valmius tutkia ja hoitaa infektioita
– Kansainväliseen liikkuvuuteen ja matkailuun liittyvät yksittäiset Wuhan-koronavirustapaukset ovat Suomessa mahdollisia. Mahdollisten tautitapausten nopea tunnistaminen on tärkeää, jotta tehokkailla torjuntatoimilla voidaan vähentää jatkotartuntojen riskiä, THL:n ylilääkäri Taneli Puumalainen sanoo.
THL:n mukaan Suomessa on varauduttu mahdollisiin tapauksiin, ja terveydenhuollolla ja laboratorioilla on toimintamallit olemassa. THL:stä muistutetaan lisäksi, että myös influenssaa ja muita hengitystieinfektioita esiintyy tällä hetkellä runsaasti.