Postikiistaan ei saatu ratkaisua sunnuntaina – tukilakot laajenevat maanantaina
Postikiistan sovittelussa ei saatu aikaan ratkaisua sunnuntaina, vaan lakot jatkuvat.
Osapuolet kävivät sunnuntaina neuvotteluja, mutta asiat ovat vielä kesken. Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU:n mukaan sovittelua jatketaan maanantaina 18.11. klo 12.
Neuvottelut kestivät sunnuntai-iltana yhteentoista illalla.
Postikiistan osapuolet työntekijäliitto PAU ja työnantajaliitto Palta neuvottelivat sunnuntai-iltapäivästä kello 14:stä lähtien valtakunnansovittelija Vuokko Piekkalan johdolla Helsingissä.
Neuvotteluja käytiin tiiviisti suljettujen ovien takana eikä väliaikatietoja neuvotteluiden sujumisesta saatu. Etukäteen neuvottelijat olivat sanoneet jatkavansa tarvittaessa myöhään.
Iltakuuden aikaan neuvottelijat pitivät reilun tunnin mittaisen tauon.
Ennen neuvotteluja Paltan toimitusjohtaja Tuomas Aarto ja PAU:n puheenjohtaja Heidi Nieminen olivat varovaisen toiveikkaasti lähdössä etsimään ratkaisuja.
Koska kiistaan ei saatu sunnuntaina ratkaisua, postilakko laajenee maanantaina entisestään useiden tukilakkojen vuoksi.
Ne vaikuttavat laajasti postin jakeluun, käsittelyyn ja kuljetuksiin. Tukilakot vaikeuttavat Postin kaikkien lähetysten käsittelyä ja kulkua maantieliikenteessä, satamissa ja rautateillä.
Jo aiemmin Ilmailualan Unionin (IAU) jo viikko sitten alkanut tukilakko kohdistuu puolestaan postin käsittelyyn lentoasemilla. Se on vaikuttanut etenkin kansainvälisiin paketteihin ja kirjelähetyksiin, jotka tulevat tai lähtevät Euroopan ulkopuolelta, kuten Yhdysvalloista, Japanista ja Kiinasta lentokuljetuksina. Lähetykset toimitetaan lähtömaista vasta lakon jälkeen. Myös kansainvälisten kirjeiden, lehtien ja mainosten kuljetus ja jakelu on keskeytynyt
Maanantaina lakkoon ovat menossa Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL, Rautatiealan Unioni RAU ja Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT.
JHL ja RAU ovat kertoneet pysäyttävänsä rautateiden tavaraliikenteen maanantain ja tiistain ajaksi.
AKT aikoo puolestaan pysäyttää kaikkien Postin tavaroiden ja lähetysten käsittelyn sekä kuljetuksen viikoksi maanantaista lähtien. Tiistaista lähtien se on määrännyt lähetysten kuljetuksessa työskentelevää jäsenistöään ylityö- ja vuoronvaihtokieltoon.
Keskiviikosta lähtien AKT:n koko jäsenistö on ylityö- ja vuoronvaihtokiellossa, joka kestää 8. joulukuuta saakka, jolloin PAU:n lakon on määrä loppua.
Palvelualojen ammattiliitto PAM on kertonut ilmoittavansa tukitoimistaan maanantaina. Myös Sähköliitto on valmis käynnistämään tukitoimet.
Merimies-Unionin maanantaina alkava lakko vaikuttaa muun muassa saaristoalueiden postinjakeluun. Posti tiedotti, että postit jäivät jo jakamatta ennakoitua aikaisemmin alkaneiden lakkotoimien vuoksi perjantaina esimerkiksi Oulun edustalla Hailuodossa.
Postin kuljetuksia ei oteta mukaan kotimaan liikenteessä oleville yhteysaluksille, lautta-aluksille eikä losseille. Kuljetuksia ei huolita myöskään esimerkiksi ulkomaan liikenteessä oleville lasti-aluksille, ropax-aluksille ja matkustaja-autolautoille.
Lakossa on tällä hetkellä noin 9 000 Postin työntekijää.