Ruoka

Kolumni: Ruokahaasteita

RIITTA SALMI

Makaronilaatikkoa, pestopastaa, lihapullia ja perunoita, kanakeittoa... arkiruokavalio alkaa helposti kiertää kehää ja samojen ruokien kokkailu pitkästyttää. Tänä syksynä olenkin aktiivisesti etsiskellyt vaihtelua perheemme jumittuneisiin ruokalajeihin.

Helpoin niksi on tietysti kaivella uusia reseptejä keittokirjoista ja netistä. Itse en kuitenkaan koskaan ole ollut mikään reseptistä kokkaaja, ja olen aina ollut sitä mieltä, että ruuanlaitto ohjeen mukaan tappaa luovuuden ja siinä samalla kokkausinnon kokonaan. Inspiraatiota voi toki hakea reseptejä surffaamalla, mulla hauskinta on soveltaa niitä oman maun mukaan.

Toinen keino hakea inspiraatiota ruuanlaittoon on ystäviltä. Siskoni kanssa meillä on tapana silloin tällöin napata kuva omasta ruokakattilasta ja lähettää se whatsupilla toiselle ruokaideaksi.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Kokeilin loppusyksystä myös ruokakassipalvelua. Siis sellaista, jossa ovelle saapuu ruokatarvikkeet viikoksi ja niiden mukana reseptit, joita tarvikkeista on tarkoitus kokata. Vaikka en yleensä olekaan reseptikokkailija, huomasin, että tällä tavalla tuli testattua sellaisia makuja ja esimerkiksi mausteita, joita en varmasti muuten olisi omiin ruokiini keksinyt laittaa. Lisäksi lapset oli helppo osallistaa mukaan puuhaan, kun reseptit ja ruokatarvikkeet olivat valmiina settinä odottamassa kokkailua.

Perheen kanssa olemme kokeilleet myös erilaisia teemapäiviä, jolloin olemme kokkailleet eri maiden ruokia. Syödessä olemme myös kuunnelleet kunkin maan musiikkia ja silloin tällöin koristelleet keittiön teeman mukaan.

Pari kertaa on kokeiltu myös haastetta, jossa kaupasta ostetaan ainoastaan ruokia, joita ei koskaan ennen ole ostettu. Näin on tullut maistettua esimerkisi eksoottisia hedelmiä ja kokeiltua säilykkeitä, joiden olemassaolosta ei ennen ole tiennytkään.

Vielä on testaamatta sosiaalisessa mediassa ahkerasti kiertänyt haaste, jossa päivän aikana syödään vain yhden värisiä ruokia. Vihreä ja punainen saattaa olla toteutukseltaan helpoin ja terveellisin, mutta mitäpä sitä söisikään esimerkiksi sinisenä tai mustana päivänä?

Jaana Pakarinen

Kirjoittaja on toimittaja.

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​