ÅU: Iniön vapaapalokunta käytti luvatta pelastuslaitoksen venettä – aluksen laitteet vahingoittuivat haverissa
Iniön vapaapalokunta käytti pelastuslaitoksen venettä muuhun kuin hälytystehtäviin maanantaina Paraisilla. Kun VPK oli liikkeellä pelastusveneellä, se kaatui ja vesi vahingoitti aluksen laitteita, kertoo Åbo Underrättelser.
Iniön VPK on sopinut pelastuslaitoksen kanssa siitä, että venettä voi käyttää vain hälytystehtävissä.
Pelastuslaitos on pyytänyt poliisia selvittämään tapauksen.
– Kukaan ei loukkaantunut, mikä on pääasia. On kuitenkin tärkeää selvittää tapahtumien kulku. Siksi otimme yhteyttä poliisiin, pelastuspäällikkö Mika Kontio sanoo lehdelle.
Hänen mukaansa pelastuslaitos ei vastaa veneen mahdollista korjauskustannuksista, koska kyseessä ei ollut hälytystehtävä. Pelastuslaitos toivoo selvityksestä tietoa siitä, kenelle korjauslasku lähetetään.