Talous

EKP: Euroopan pankit lyhentävät halpalainojaan

Eurooppalaispankit maksavat etuajassa takaisin lisää Euroopan keskuspankilta saamiaan halpoja lainoja, EKP kertoo.

Lainoja lyhennetään helmikuun lopulla yhteensä yli 61 miljardilla eurolla, ja niitä maksaa takaisin 356 pankkia.

Summa on pienempi kuin mitä markkinat odottivat. Tämä tulkittiin merkiksi siitä, että monet euroalueen pankeista ovat yhä riippuvaisia EKP:n tuesta. Pettymys heijastui euron kurssiin, joka painui hieman alaspäin.

EKP antoi viime ja toissa vuonna eurooppalaispankeille yli tuhat miljardia euroa edullista lainaa. Tarkoituksena oli tukea pankkeja ja estää lainasektorin lamaantuminen.

Pankit aloittivat lainojen takaisinmaksun tammikuun lopulla. Silloin niitä maksettiin takaisin noin 140 miljardilla eurolla.

Suomalaiset pankit eivät tarvinneet EKP:n lainoja.