MTV3: Mario Monti vierailulle Suomeen
Italian pääministeri Mario Monti saapuu vierailulle Suomeen ensi viikon lopulla, kertoo MTV3 Uutiset.
Italialaislähteet kertovat MTV3:lle, että Monti osallistuu Helsingissä niin kutsutun trilateraalikomission kokoukseen. Epävirallisen kokoonpanon tavoitteena on vahvistaa Yhdysvaltain, Euroopan ja Japanin yhteistyötä. Suomesta komissioon kuuluvat muun muassa Esko Aho, Erkki Liikanen ja Juhani Kaskeala.
Monti tapaa vierailullaan erikseen myös tasavallan presidentin Sauli Niinistön ja Suomen Pankin pääjohtajan Erkki Liikasen.
Italialaistoimittajien mukaan Monti sanoi tiedotustilaisuudessa viime tiistaina olevansa huolissaan siitä, miten huonosti Suomessa, Hollannissa ja Saksassa tiedetään Italian toimet säästöohjelmansa hyväksi, kertoo MTV3.