Turun seudun kulttuuri

Turussa kuvataan kesällä post-apokalyptinen lyhytelokuva

TOMI JUNNILA

Turussa kuvataan elokuussa zombie-apokalypsiin sijoittuva romanttinen lyhytelokuva. Projektin takana on tänä kesänä muodostettu uusi elokuva-alan työryhmä Ammentajat – Luova elokuvaryhmä Turku.

Elokuva syntyy pitkälti vapaaehtoisvoimin. Tavoitteena on kuitenkin saada elokuva esiin myös kansainvälisillä festivaaleilla.

– Elokuvan tarinassa on paljon potentiaalia kansainväliseenkin levitykseen. Tarina itsessään on universaalisti samaistuttava. Elokuva toimii kirjaimellisena zombie-kertomuksena, mutta on hyvin avoin myös allegorisille tulkinnoille, kertoo elokuvan ohjaaja Fýr Romu elokuvaryhmän tiedotteessa.

Lyhytelokuvan työnimi on Amme, ja se kertoo maailmanlopun jälkeisessä maailmassa elämästään kamppailevasta pariskunnasta. Ryhmä kuvailee elokuvaa synkäksi mutta romanttiseksi. Elokuvan käsikirjoitus perustuu kirjailija O.E. Lönnbergin samannimiseen kertomukseen. Käsikirjoitus on työstetty yhteistyössä Lönnbergin kanssa.

Elokuvan toteutukseen haetaan vielä yhteistyökumppaneita esimerkiksi yrityksistä.