Pakettiautoilla liikkuvat nuorisotilat kiertävät Turkua ja Kaarinaa maanantaina
Liikkuva nuorisotila Nuokkaribiili on liikkeellä Turussa nyt jo viidettä kesää. Tänä kesänä myös Kaarinan nuoret pääsevät nauttimaan oman Nugipagun palveluista ensimmäistä kertaa.
Kaupunkien nuorisopalveluiden pakettiautot kiertävät kotikaupungeissaan joka arkipäivä, mutta maanantaina 25. kesäkuuta pakut yhdistävät voimansa ja lähtevät yhdessä kokoontumisajoille. Valkoinen ja musta pakettiauto ajavat peräkkäin ja tuovat nuorten ulottuville kesätekemistä sekä Turkuun että Kaarinaan.
Nuokkaribiilissä kulkevat mukana muun muassa frisbeegolf- ja kuplafutisvälineet sekä sumopuvut. Nugipaguun on lastattu lautapelejä, urheilu- ja sirkusvälineitä, vilttejä, taittotuoleja, grilli ja kahvinkeitin. Molemmissa autoissa on lisäksi saatavilla erilaisia pihapelejä.
Yhteisen tempauksen tavoitteena on tuoda kaupunkien tarjoamaa ohjelmaa ja palveluja nuorille tutuiksi.
– Nuoret katoavat kesällä nuorisotaloilta ja viettävät aikaa pihoilla. Me mennään sinne, missä nuoret ovat, Kaarinan kaupungin nuorisotyöntekijä Tiina Toivola kertoo.
Turun kaupungin nuoriso-ohjaaja Raisa Helmiö kertoo yhteistyön auttavan palveluiden kehittämisessä.
– Näin me näemme toistemme toimintaa ja voimme kehittää omaa tekemistä tai auttaa toisiamme, Helmiö toteaa.
Tempaus on kertaluontoinen, mutta mahdollisesti yhteisajoja tehdään jatkossa useammin.
Pakettiautot saa kiinni soittamalla, tekstaamalla tai sosiaalisen median välityksellä. Nuoret voivat itse tilata pakun käyttöönsä maksutta. Jos tilauksia ei tule, autot liikkuvat nuorten suosimiin paikkoihin ja mainostavat tästä somessa.
Tiina Toivola vinkkaa, että Nugipagun liikkeitä näkee parhaiten Snapchat-sovelluksen karttaominaisuudesta.
Autot kiertävät maanantaina 25. kesäkuuta Kaarinassa kello 13.30–16 ja Turussa kello 17–19.30.
Nuokkaribiili kiertää Turun rantoja ja puistoja aina arkisisin kello 12–20 sekä Nugipagu Kaarinassa arkisin kello 14–20. Molemmat ovat ajaneet kaupungeissa jo koululaisten kesäloman alusta asti ja ajavat lomien loppuun saakka.
Nuokkaribiilin tavoittaa numerosta 044 907 2990 ja Nugipagun numerosta 050 303 3790.