Lehtopöllö kolaroi auton kanssa – "kitunut" lintu koki ihmeparantumisen
Lehtopöllö ja henkilöauto kolaroivat Ruissalon puistotiellä Turussa maanantain vastaisena yönä. Autoilija ilmoitti hätäkeskukseen pöllön lentäneen autoaan päin. Ilmoituksen mukaan eläin "kitui maassa".
Paikalle lähetetty pelastuslaitos kuljetti pökertyneen pöllön Raision eläinsairaalaan, jossa se tutkittiin huolellisesti. Ilmeisesti eläin ei ollutkaan niin huonossa kunnossa kuin öisellä metsätiellä oli näyttänyt. Päivystävä eläinlääkäri sai huojennuksekseen todeta, että pöllö ei ollut murtanut luitaan eikä saanut pahoja vammoja. "Makailee rauhallisena, reagoi koviin ääniin", kirjattiin raporttiin.
Toistaiseksi pöllö saa keräillä voimiaan eläinsairaalan tiloissa. Yleensä onnettomuuksissa loukkaantuneet eläimet luovutetaan sairaalasta eläinsuojeluyhdistykselle, joka vapauttaa ne takaisin luontoon.