Noin 40 prosenttia pääsiäissuklaista tuotetaan vastuullisesti
Kauppojen pääsiäissuklaista noin 40 prosenttia on vastuullisuussertifioituja.
Finnwatch lähetti aiheesta kyselyn Keskolle, S-ryhmälle, Lidlille ja Tokmannille. Kyselystä käy ilmi, että sertifioidut suklaat ovat lisääntyneet kauppojen hyllyillä viime vuosiin nähden. Tokmanni oli kyselyyn vastanneista ainoa, joka ei ollut lisännyt sertifioitujen suklaiden määrää.
Kyselyn perusteella vertailun ykkönen oli Lidl, jonka 41 tuotteesta 31 oli sertifioituja. Toiseksi tuli S-ryhmä. S-ryhmän 66 suklaalajikkeesta 31 oli tänä vuonna sertifioituja. Tokmannilla sertifioituja suklaita oli kyselyn mukaan vähemmän kuin viime vuonna, 14 tuotetta 60:sta. Kesko jätti vastaamatta Finnwatchin kyselyyn.
Kaakaontuotantoon liittyy monia ihmisoikeusriskejä kuten lapsi- ja pakkotyötä.
Suurin osa kaakaonviljelijöistä elää köyhyysrajan alapuolella. Kaakaon sertifiointijärjestelmien tavoitteena on nostaa työntekijöiden palkkatasoa elämiseen riittävälle tasolle.
Kirjoittaja on TET-harjoittelija Luolavuoren koulusta.