Yrittäjänaisten Keskusliitto irtisanoutuu Airiston luuseri-heitosta
Yrittäjänaisten Keskusliitto ei yhdy Lenita Airiston SuomiAreenan keskustelutilaisuudessa esittämään heittoon siitä, että tavis - tavallinen ihminen - on luuseri.
– Keskiverrot tavikset pienissä ja keskisuurissa yrityksissä pitivät Suomi-laivan pinnalla 90-luvun pankkikriisin aikana. Samaiset yrittäjät ovat nyt juuri niitä, jotka eniten palkkaavat uusia työntekijöitä ja työllistävät yli 1,5 miljoonaa suomalaista, Yrittäjänaisten Keskusliiton toimitusjohtaja Heli Järvinen perustelee järjestön tiedotteessa.
Samalla yrittäjänaiset toivovat, että suomalaiset lopettaisivat puhumisen ”paskaduuneista”.
– Suomalaiset nuoret pitää saada ymmärtämään, että kaikki työ on arvokasta ja itse ansaittu raha torjuu pikavippien tarjoamaa höttömaailmaa, Yrittäjänaisten Keskusliiton puheenjohtaja Kaarina Jokinen muistuttaa.
Lenita Airisto avasi Onko Suomella pallo hallussa – globaali näkökulma menestykseen, työhön ja talouteen -tapahtuman julistamalla, että ”Tavis on luuseri”, uutisoi Ilta-Sanomat. Hankenin diplomiekonomi Airiston mukaan keskinkertaisuudella ei tehdä voittoja globaaleilla markkinoilla.
TS