Puoliväliriihen toinen päivä alkoi räntäsateessa – hallitus käy tänään vaikeimpien asioiden kimppuun
Puoliväliriihen toinen päivä Kesärannassa on käynnistynyt kovassa räntäsateessa. Hallituksen puoliväliriihi jatkuu kello 9, ja kello kahdeksasta alkaen ministeriryhmillä on ollut kokouksia.
Kesärannan portista on lipunut sisään pitkin aamua neuvottelijoita tuovia autoja. Neuvottelijat eivät ole antaneet mitään kommentteja toimittajille.
Eilisen selkein päätös puoliväliriihessä oli varovainen muutos apteekkien sääntelyyn. Vaikeammat työllisyystoimet hallitus jätti tiistaille ratkaistaviksi.
Hallitus yrittää kuroa umpeen kymmenen miljardin euron kestävyysvajeen. Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) mukaan hallitus on päättänyt neljän miljardin säästöistä ja neljän miljardin uudistuksista, mutta työllisyystoimissa riittää vielä tekemistä.
Eilen maanantaina hallitus myös puski yllättäen ammatillista koulutusta koskevan laajan uudistuksen eteenpäin. Samalla se sopi ruotsin kielen valinnaisuutta koskevasta kokeilusta, jonka puolesta etenkin perussuomalaiset ovat rummuttaneet. Elokuussa 2018 alkavaksi kaavailtuun kokeiluun osallistuisi enintään 2 200 oppilasta, jotka saavat itse valita, opiskelevatko ruotsia vai jotain muuta kieltä.
Työllisyystoimien lisäksi hallitukselta odotetaan tänään ratkaisuja muihinkin eilen auki jääneisiin kysymyksiin. Sipilä esimerkiksi sanoi eilen, että jos ministereitä tällä hallituskaudella lisätään, se tapahtuu tänään tiistaina.
Turvallisuuteen ja erityisesti suojelupoliisille odotetaan lisärahaa lähialueilla tapahtuneiden terrori-iskujen jälkeen. Lisää rahaa on odotettavissa myös innovaatioihin ja tutkimus- ja tuotekehitystoimintaan. Rahoitusta haetaan yritystukien karsimisesta.