Saarikko penää perheille joustoa
Kansanedustaja Annika Saarikko, 33, sanoo olevansa tällä hetkellä mukana politiikassa erityisesti lasten ja lapsiperheiden hyvinvoinnin takia.
Hän toivoo ensinnäkin työelämän joustavan siten, että työn ja perheen yhdistäminen olisi helpompaa.
– Nykyään koetaan liikaa, ettei työ- ja perhe-elämää pystytä yhdistämään. En syytä tästä työnantajia, mutta korjaukseen tarvitaan työnantajien asennemuutosta. Muutos hyödyttäisi myös työelämää. Lain mahdollistamat joustot ovat nyt alikäytettyjä, Saarikko toteaa.
Saarikko haluaisi nähdä pienten lasten vanhempien voivan kohtuullistaa työmääränsä ja esimerkiksi osittaisen töihin paluun olevan aidosti mahdollista.
Lisäksi hän soisi isien hyödyntävän enemmän mahdollisuuksia olla pienen lapsen kanssa kotona.
– Monessa perheessä isän töissä olemisen sanelee taloudellinen toimeentulo. Äideille kotiin jääminen on tutkimusten mukaan arvo- tai tunnevalinta. Pitkän kotihoitojakson päättyessä äideille pitää suunnata tukitoimia työllistymiseen ja työn hakemiseen. Isolla osalla äideistä ei ole työtä, johon palata.