Sipilä Malmin kentästä: Pakkolunastaminen ei tule kysymykseen
Pääministeri Juha Sipilä (kesk) sanoo, että mistään ei ole sovittu Malmin lentokentän säilyttämisen suhteen. Sipilän mukaan alueen pakkolunastaminen ei käytännössä tule kysymykseen.
Sipilä sanoi eduskunnassa, että avaimet asiassa ovat Helsingin kaupunginvaltuuston päättäjillä. Jos siellä halutaan muutosta tehdä, silloin on Sipilän mukaan mahdollisuus edetä. Sipilän mukaan kaikki on aina mahdollista, niin kauan kun "kaivinkone on alueella".
– Jos uusi valtuusto Helsingissä päätyy johonkin toiseen ratkaisuun, niin omalta puoleltani ainakin siihen on valmiutta sitten lähteä tarkastelemaan esimerkiksi vaihtoehtoisia alueita, Sipilä sanoi.
Ulkoministeri Timo Soini (ps) totesi eduskunnassa kentästä, että mitään esitystä ei ole.
– Hallituksessa keskustalla ja meillä on sellainen kanta, että jos päästään Helsingin kanssa uuteen sopimukseen, niin en näe mitään estettä, etteikö valtio voisi olla mukana esimerkiksi korvaavissa järjestelyissä, Soini sanoi.
Hänen mukaansa perussuomalaiset puolueena ja eduskuntaryhmänä ovat yksiselitteisesti Malmin kentän säilyttämisen kannalla.
Räväkässä keskustelussa Malmin kentästä on nähty kuntavaalikampanjaa. Soini kiistää, että kyse olisi mistään vaalikampanjakiekauksesta.
– Tässä on varmaan ihan aito erimielisyys, että toiset haluavat kentän rakentaa ja toiset haluavat sen säilyttää. Ei tässä mitään isompaa draamaa ole, Soini sanoi.
Sipilän mukaan aiemmin on tunnusteltu mahdollisuutta maan vaihtoihin, ja esillä oli pari konkreettista ehdotusta.
– Silloinkin jo Helsingin kaupungilla oli aika pitkällä suunnitelmat tämän suhteen ja semmoista keskusteluvalmiutta ei ollut, Sipilä sanoi.
Sipilä ei kertonut, mistä alueista oli kyse.
Hänen mukaansa paljon koulutusta lentäjille tarjonnut Malmin kenttä on ollut aika tärkeä ja keskeinen paikka yleisilmailulle ja ammatti-ilmailulle. Ilmailuharrastaja Sipilä kertoo käyneensä kentällä, kuten melkein kaikilla muillakin Suomen kentillä.
–No ei todellakaan, Sipilä vastasi kysymykseen, puolustaako hän harrastuksen takia kenttää.