Turussa tikitti toinenkin betonipommi
Rakennusyhtiö NCC on päättänyt keskeyttää Turun linnan viereen Harppuunakortteliin rakennettavan pysäköintihallin rakennustyöt.
Syy töiden lopettamiseen on sama kuin Turun yliopistollisen keskussairaalan uuden T3-sairaalan rakennustyömaalla: alustavien tutkimusten mukaan pysäköintihallin betonirakenteet eivät ole lujuusominaisuuksiltaan alkuunkaan vaaditulla tasolla.
Työmaalla on käytetty Rudus Oy:n betonia. Sama yhtiö toimitti betonin myös Tyksin T3-työmaalle ja VR:n siltatyömaalle Kemijärvelle, missä oli pakko ryhtyä viime kesänä mittaviin purkutöihin käytetyn betonin lujuusongelmien vuoksi.
– Harppuunakortteli on Turussa NCC:n ainoa työmaa, jossa käytetään paikallavalurakenteissa Ruduksen betonia. Kun T3-työmaan ongelmat tulivat ilmi, me päätimme ihan oman laadunvarmistuksemme takia tehdä Harppuunakorttelissa lujuusmittauksia. Alustavien tulosten perusteella näyttää siltä, että meillä on ongelma, toteaa NCC:n Varsinais-Suomen aluejohtaja Esa Lehmusvuori.
Pysäköintihallin perustukset ja pystyrakenteet on ehditty jo valaa. Viime viikolla tehtyjen mittausten mukaan nämä kantavat rakenteet jäävät lujuusominaisuuksiltaan jopa 60–70 prosenttia vajaaksi suunnitellusta lujuudesta.
Lehmusvuoren mukaan vika näyttäisi olevan nimenomaan toimitetussa betonimassassa.
– Työvirhekin on mahdollinen, mutta mikään ei viittaa siihen, Lehmusvuori kertoo.
Lue myös: Tyksin liikenneruuhkat venyvät betonitöiden tahtiin