Olympiastadionin remontti etenee aikataulussa
Olympiastadionin mittava remontti on edistynyt aikataulun mukaisesti, kerrotaan Stadion-säätiöstä. Tällä hetkellä meneillään on maarakennus- ja louhintaurakka, joka jatkuu pitkälle ensi vuoteen.
– Tällä hetkellä 100–150 rekkaa vie päivittäin massaa pois stadionilta, kertoo säätiön kiinteistöpäällikkö Ilkka Rautakivi.
Mittavan remontin aikana muun muassa stadionin katsomot katetaan, katsomopenkit vaihdetaan istuimiksi ja tekniikkaa parannetaan. Lisäksi maan alle rakennetaan uusia liikunta- ja logistiikkatiloja.
Stadionin ovet suljettiin viime vuoden loppupuolella. Maarakennusurakan on määrä valmistua ensi kesänä ja koko remontin vuoden 2019 loppuun mennessä.
– Tarkempaa ajankohtaa ei tässä vaiheessa voi sanoa, sanoo Stadion-säätiön toimitusjohtaja Maija Innanen.
Remontin hintalapuksi on asetettu 209 miljoonaa euroa. Sen jakavat puoliksi Helsingin kaupunki ja valtio.
– Tämä on kattosumma, ja siihen pyrimme kustannukset sijoittamaan, Innanen sanoo.
Uudet istuimet ja parempi tekniikka
Mittavan remontin aikana muun muassa stadionin katsomot katetaan, katsomopenkit vaihdetaan istuimiksi ja tekniikkaa parannetaan. Lisäksi maan alle rakennetaan uusia liikunta- ja logistiikkatiloja.
– Stadion on rakennettu pitkälti kallion päälle. Nyt maakerroksia poistetaan ja kalliota räjäytetään. Joudumme menemään entistä syvemmälle, jotta saamme rakennettua tilat maan alle, Rautakivi kertoo.
Helsingin kaupungin rakennusvirastosta kerrotaan, että tähän mennessä stadionin lähiympäristössä on remonttiin suhtauduttu hyvin ja palautetta on tullut vähän.
Säätiön toiveissa on ollut, että stadionin kävijämäärät saataisiin kasvuun remontin myötä. Innasen mukaan tarkoituksena on löytää uusia toimijoita stadionin käyttäjiksi.
– Etsimme uusia avauksia liikunnan, urheilun, taiteen ja viihteen suunnalta. Lisäksi mietimme omaa toimintaamme ja sen laajentamista, Innanen kertoo.
FAKTA
Remontti maksaa yli 200 miljoonaa euroa
– Olympistadionin ovet suljettiin viime vuoden joulukuussa.
– Remontin on määrä valmistua vuonna 2019.
– Valtio ja Helsingin kaupunki jakavat puoliksi remontin 209 miljoonan euron kustannukset.
– Stadion-säätiö on aiemmin teettänyt selvityksen perusparannushankkeen taloudellisista vaikutuksista.
– Vuonna 2014 julkaistussa selvityksessä arvioitiin, että rakennus- ja uudistushankkeen työllisyysvaikutus olisi kerrannaisvaikutuksineen peräti 2 900 työpaikkaa ja verovaikutus 33 miljoonaa euroa.
– Stadion on vihitty käyttöön alun perin 12. kesäkuuta 1938.
– Vuonna 1952 stadionilla järjestettiin Helsingin olympialaiset.
– Stadionin ovet sulki viime vuoden joulukuussa kävelijä Aku Partanen, joka kilpaili Rion olympialaisissa.