Lännen Media Amatricessa: Sisällä nukkuminen pelottaa paikallisia
Nainen itkee ravintolan takapihalla. Jaloissa hieman tuntunut jälkijäristys on saanut hänet pois tolaltaan. Maanjäristyksen runtelemassa Amatricessa Italiassa on torstaina voinut pari kertaa tuntea pientä tärinää maassa.
Hieman puoli kolmen jälkeen paikallista aikaa maa tärisi hetken ajan erittäin tuntuvasti.
Ravintolan takapihalle on tehty pressukankaasta väliaikainen teltta. Ulkona nukkumista suosii nyt moni amatricelainen, vaikka lämpötila laski viime yönä paikoin kylmäksi.
– Se on 50/50. Lisää telttoja tarvitaan siksi, että moni on menettänyt kotinsa, mutta myös siksi, että ihmiset eivät uskalla nukkua sisällä, kertoo avustusjärjestö Anpasin työntekijä Andrea Lardoni.
– Ihmiset ovat hämmentyneitä ja peloissaan.
Se näyttää pitävän paikkansa silmin nähden: useassa kadunkulmassa itketään, ja ihmiset puhuvat vihaisina puhelimeen. Tarkkaa lukumäärää Amatricesta löytyneistä kuolleista ei tiedetä.
Anpas-järjestö rakentaa nyt telttatilaa pellolle 200 uudelle majoittujalle. Yksi teltta vetää kahdeksasta kahteentoista ihmistä.
Aika kuluu, maa järisee, mutta ihmisten tahdonvoima ei, lukee Lardonin edustaman järjestön paidassa. Teksti on ideoitu viime vuonna, jolloin vietettiin Marsicassa vuonna 1915 sattuneen maanjäristyksen satavuotispäivää.
Kaupungin eri puolilla on röykkiöittäin sortuneista taloista muodostuneita kasoja. Pelastustyöntekijöiden työtahti on hiipunut keskiviikosta.