Toinen Forssan kiinniotetuista pidätettiin
Hämeen poliisi on keskiviikkona jatkanut Forssan vastaanottokeskuksen pihalla tiistaina sattuneen yhteenoton tutkintaa.
Kaksi aiemmin kiinniotettua, Forssan seudulla asuvaa nuorukaista on kuulusteltu, ja lisäksi useita muita henkilöitä on puhutettu alustavasti.
Laittomasta uhkauksesta epäilty 17-vuotias on myöntänyt poliisille olleensa paikalla ja pitäneensä pesäpallomailaa hallussaan. Mies on nyt vapautettu.
Toinen yöllä kiinni otetuista, 18-vuotias mies, on pidätetty pahoinpitelystä epäiltynä. Pahoinpitely tapahtui jo puolitoista viikkoa sitten Forssan keskustassa. Poliisi tiedotti aiemmin keskiviikkona, että kyseisen miehen mahdollista osuutta vastaanottokeskuksen tapahtumiin selvitetään.
Lieviä vammoja muutamille
Poliisin mukaan vastaanottokeskuksen yhteenotossa sai lieviä vammoja neljästä kuuteen henkilöä. Keskiviikon aikana poliisille on tehty yksi uusi rikosilmoitus pahoinpitelystä.
Saksankujan lähistöltä otettiin yöllä poliisilain perusteella kiinni kaksi henkilöä rikoksilta ja häiriöiltä suojaamiseksi. Heidän ei kuitenkaan epäillä osallistuneen yhteenottoon vastaanottokeskuksen pihalla.
Some-huhut perättömiä
Sosiaalisessa mediassa on tapahtumiin liittyen liikkunut väitteitä vastaanottokeskuksen liepeillä sattuneesta ampumisesta ja löydetystä ampuma-aseesta.
Poliisin käsityksen mukaan huhut ovat perättömiä. Myöskään väitteet lehdenjakajan uhkailusta Saksankujan lähistöllä eivät poliisin tiedotteen mukaan pidä paikkaansa.
TS.FI 24.08.2016 – Poliisi: Forssan tappelussa kaksi kiinniottoa