Tutkimus: Terrafamen purkuputki huonontanut syvänteiden vedenlaatua
Terrafamen kaivoksen purkuputki on huonontanut vedenlaatua kaivoksen lähivesistöissä, selviää Kainuun ely-keskuksen alustavista tutkimustuloksista.
Marraskuussa käyttöön otettu purkuputki laskee Terrafamen kaivosalueelta vettä Nuasjärveen. Sen seurauksena sulfaatin ja natriumin pitoisuus on kohonnut Nuasjärven syvänteissä, jotka sijaitsevat noin puolentoista kilometrin säteellä purkuputkesta.
Myös veden happipitoisuus on syvänteissä normaalia alhaisempi, sillä vesi ei ole kiertänyt syvänteissä normaalisti. Happitilanteen odotetaan kuitenkin kohenevan syksyllä.
Kainuun erikoistutkija Soile Backnäs kertoo, että Nuasjärven veden laadussa on havaittu muutoksia huhtikuusta lähtien.
Toisaalta Vuoksen vesistön reitillä vedenlaatu on kohentunut viimeisen vuoden aikana. Purkuputken käyttöönoton jälkeen Vuoksen vesistöön johdetaan kaivoksesta vähemmän vettä kuin aikaisemmin. Oulujoen vedenlaadussa ei ole Nuasjärveä lukuunottamatta havaittu muutoksia.