Elcoteq väittää joutuneensa kiskonnan uhriksi
Elektroniikan sopimusvalmistaja Elcoteq väittää joutuneensa kiskonnan uhriksi. Yhtiön mukaan siltä on veloitettu 20 miljoonaa euroa ylimääräisiä kuluja ja maksuja luottosopimuksen yhteydessä.
Elcoteq on tehnyt tutkintapyynnön keskusrikospoliisille. Yhtiö pyytää poliisia tutkimaan ovatko sen syndikaattilainoittajat syyllistyneet törkeään kiskontaan tai muuhun rikokseen.
Luottosopimus tehtiin vuonna 2009. Yhtiön mukaan syndikaattipankkien sanelemat ehdot olivat tuolloin täysin kohtuuttomat, mutta pankkikriisin aikana yhtiöllä ei ollut muita rahoitusvaihtoehtoja käytettävissään. Yhtiön mukaan syndikaattipankit, eli ryhmä Elcoteqia rahoittaneita pankkeja, olivat tästä tietoisia.
Elcoteq ilmoitti viime viikolla hakeutuvansa Luxemburgin lain mukaiseen yrityssaneeraukseen, jonka jälkeen yhtiön osake on laskenut rajusti Helsingin pörssissä.