Talous

Kesko teki tulosta ruoalla ja autoilla

Kauppakonserni Keskon tulosta siivittivät vuoden toisella neljänneksellä autokauppa ja ruokakauppa. Ruokakaupan myynti kasvoi 10 prosenttia edellisvuodesta, ja auto- ja konekauppa lisääntyi 15 prosenttia.

Yhtiön tulos ennen veroja nousi huhti-kesäkuussa 84 miljoonaan eli viisi miljoonaa euroa suuremmaksi kuin vuosi sitten.

Ruoan myyntiä on kirittänyt etenkin Keskon omien Pirkka-tuotteiden menekki, joka kasvoi tammi-kesäkuussa lähes 40 prosenttia.

- Pirkka on erityisesti nuorten kuluttajien suosikki, sanoo yhtiön toimitusjohtaja Matti Halmesmäki.

Harmaita hiuksia aiheutti käyttötavarakauppa, joka kasvoi ainoastaan prosentin verran. Kokonaismyyntiä hidasti erityisesti Anttila, jonka myynti laski. Osittain lasku johtui kahden tavaratalon vuokrasopimuksen päättymisestä.

Sen sijaan huonekaluliikkeet Asko ja Sotka tekivät selkeän tulosparannuksen, joka johtui toimitusjohtajan mukaan osin siitä, että kilpailukentälle tuli tilaa. Esimerkiksi huonekaluja valmistava Suomi-Soffa ajautui konkurssiin alkuvuodesta.

Yhtiön rautakaupan myynti kasvoi kaikissa toimintamaissa.