Syyria sallii uusien puolueiden perustamisen
Syyrian hallitus on hyväksynyt lain, joka sallii uusien puolueiden perustamisen, kertoi maan virallinen uutistoimisto Sana maanantaina. Baath-puolue on hallinnut Syyriaa yksin liki 50 vuotta ja sen asema ”maan ja yhteiskunnan johtajana” on kirjattu perustuslakiin. Uusi laki asettaa edelleen lukuisia ehtoja ja kieltoja uusien puolueiden perustamiselle.
Arvostelijoiden mukaan kyseessä onkin vain Syyrian hallinnon yritys esittää ulkomaille, että maassa toteutetaan demokraattisia uudistuksia.
Monipuoluejärjestelmä on ollut yksi kuukausia jatkuneiden mielenosoitusten keskeisistä vaatimuksista. Syyrian hallinto on vastannut mielenosoituksiin raa’alla voimalla, ja yli 1 400 ihmistä on kuollut.
Ihmisoikeusjärjestöjen mukaan Syyrian joukot pidättivät jälleen useita ihmisiä viikonlopun mielenosoituksista.
TS–STT