Tummaihoisten D-vitamiinin erityistarve puuttuu suosituksista
Tummaihoisia ei mainita lainkaan uusissa D-vitamiinin saantisuosituksissa, vaikka heillä on selvästi suurempi D-vitamiinin tarve kuin vaaleilla. Farmakologian professori Ilari Paakkari Helsingin yliopistosta sanoo, että tumman ihon teho tuottaa D-vitamiinia on vain noin kolmasosa vaalean ihon tehosta. Tumman ihon lisäksi peittävä vaatetus estää vitamiinin muodostumista iholla auringossa. Ravitsemustieteen dosentti Christel Lamberg-Allardt Helsingin yliopistosta myöntää, että on aiheellinen kysymys, miksi tummaihoisia ei mainita uusissa suosituksissa.
Suomessa asuvat somalialaiset naiset kärsivät D-vitamiinin puutteesta. Lamberg-Allardtin tutkimusryhmän vielä julkaisematon tutkimus paljastaa, että somalialaisilla naisilla D-vitamiinitaso on selvästi suomalaisia alhaisempi.
Lamberg-Allardt on Valtion ravitsemusneuvottelukunnan työryhmän puheenjohtaja. Työryhmän D-vitamiinisuositukset julkaistiin tammikuussa.
– Suositukset kattavat kaikki väestöryhmät, Lamberg-Allardt huomauttaa.
– Uusia pohjoismaisia saantisuosituksia valmistellaan parhaillaan, ja tummaihoisiin tullaan todennäköisesti kiinnittämään enemmän huomiota.
Professori Paakkari toteaa, että saantisuositukset koskevat vain ”keskiarvoväestöä”. Tummaihoisten lisäksi on lukuisia muita erityisryhmiä, joiden D-vitamiinin tarve voi olla suosituksia suurempi.
Esimerkiksi ylipainoinen ihminen saattaa tarvita enemmän rasvaliukoista D3-vitamiinia kuin hoikka. Myös suolistosairaudet ja kortisonilääkitys voivat lisätä tarvetta.
Lamberg-Allardt rauhoittelee, että tavallisen ihmisen on turha liikaa miettiä omia D-vitamiinitasojaan. Hänen mielestään kaikki voivat huoletta luottaa uusiin suosituksiin.
Paakkarikaan ei suosittele, että ihmiset ryhtyisivät omin päin popsimaan suuria annoksia.
LUE LISÄÄ PERJANTAIN TURUN SANOMISTA