Uutiset

Maksuliikenteen viiveet korjattu

Pankkien maksuliikenteessä ongelmia. Lehtikuva.
Pankkien maksuliikenteessä ongelmia. Lehtikuva.

Viivästyneet palkat ja muut maksut on saatu tileille, kertoo Finanssialan Keskusliitto. Kaikkien suomalaisten pankkien välittämät ns. SEPA-maksut viivästyivät tänään. Viivästyksen arvioidaan koskeneen noin 30–40:tä prosenttia pankkien asiakkaista.

Finanssialan Keskusliitonmukaan viivästys johtuu yhteisessä eurooppalaisessa maksujärjestelmässä yöllä ilmenneestä häiriöstä. SEPA-maksut eivät siirtyneet normaaliin tapaan pankista toiseen, eivätkä ne siksi ehtineet asiakkaiden tileille vielä aamulla.

SEPA on yhtenäinen euromaksualue, jonka tarkoituksena on yhtenäistää eurooppalaisten pankkien järjestelmiä. Kuluttaja voi uudistusten myötä maksaa maksuja ja tehdä korttiostoksia kaikissa alueen maissa.