Uutiset

Puulasti syttyi tuleen liikkuvassa junassa

Puulastissa ollut tavarajuna syttyi palamaan illalla Kaakkois-Suomessa Karjalan-radalla. Kuljettaja huomasi täydessä vauhdissa, että junan kolmas vaunu palaa. Hän pysäytti junan Utin vanhan aseman kohdalle vähän ennen Kouvolaa.

Tuli levisi myös neljänteen vaunuun, mutta sen jälkeen pelastuslaitos sai palon sammutettua. Kuljettaja ei loukkaantunut palossa.

Päivystävä palomestari epäilee, että palo saattoi saada alkunsa vaunun akselissa syntyneestä kipinästä. Palo ei hänen mukaansa voinut syttyä ilkivallan seurauksena.

Toista rataa ei voida junan pysähdyspaikalla käyttää. Junat joutuvat ohittamaan paikan toista raidetta pitkin. Juna-aikatauluihin Karjalan-radalla on siis luvassa viivästyksiä, kunnes rata saadaan kuntoon.