Uutiset

Euroopan isot lentokentät kompuroivat normaalitilaan

Liikenne Euroopan suurilla lentokentillä on vihdoin alkanut palautua kohti normaalia, mutta myöhästymiset ja peruutukset ovat olleet silti yleisiä.

Lontoon Heathrow'lla arvioitiin, että jopa 90 prosenttia päivän vuoroista kyettäisiin lentämään, ja Frankfurtista kuultiin samansuuntaisia lukuja. Sen sijaan Dublinissa kenttä oli keskipäivällä kokonaan suljettuna lumentulon takia. Pariisissa on varauduttu uusiin lumimyräköihin, ja viranomaiset ovat varoittaneet peruutuksista.

Matkustajasuman purkaminen kestää joka tapauksessa pitkään, koska kentillä on ollut jumissa tuhansia ihmisiä, ja lentokoneet sekä miehistöt ovat väärissä paikoissa.

Saksassa myös tieliikenne on ollut pahoissa pulmissa. Monia valtateitä jouduttiin osittain sulkemaan rekkojen liukastellessa jäisellä asfaltilla, eivätkä viranomaisten pyynnöt autoilun rajoittamisesta juuri tehonneet joulumatkalaisiin.

Mainzissa surkean kelin kruunasi varhain aamulla sattunut 3,4 richterin maanjäristys. Kukaan ei kuitenkaan loukkaantunut.