Paikalliset

Raju ulosajo Uudessakaupungissa heitti auton keskelle peltoa

Uudessakaupungissa, Lokalahdentiellä sattui perjantai-iltana raju henkilöauton ulosajo. Vuonna 1961 syntynyt, paikkakuntalainen mieshenkilö oli ajanut henkilöautollaan Lokalahden suunnasta. Valkeamerentien risteyksen lähettyvillä loivassa vasemmalle kaartuvassa mutkassa auto oli suistunut tieltä oikealle.

Tieltä suistumisen jälkeen auto oli osunut peltoliittymään, mistä se oli kimmonnut ilmaan tehden useita voltteja ja jääden lopulta katolleen pellolle liki sadan metrin päähän suistumiskohdastaan.

Kuljettajalla ei ollut turvavöitä kliinnitettynä, mutta hän välttyi kuitenkin loukkaantumiselta. Auto sen sijaan vaurioitui pahoin.

Puhalluskokeessa kuljettaja puhalsi 1.08 promillen lukemat.

Kuljettajan epäillään syyllistyneen rattijuopumukseen ja liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Kuljettajan ajokortti otettiin poliisin haltuun ja hänet määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon.