Uutiset

Järjestöt: Rikoslain on suojeltava myös lapsia

Rikoslain ja oikeuslaitoksen toimivuus lapsiin kohdistuvissa rikoksissa on saatettava ajan tasalle, vaativat lasten ja nuorten etua valvovat suomalaisjärjestöt.

Järjestöjen mukaan lasten julmaa ja sadistista kohtelua ei aina tunnisteta edes silloin, kun se on ilmeistä. Erilaisia julmuuden, kidutuksen ja pahoinpitelyn muotoja jää rankaisematta, koske ne solahtavat pykälien välistä.

Vetoomuksen ovat allekirjoittaneet Lastensuojelun Keskusliitto, Nuorten ystävät ry, Ensi- ja turvakotien liitto, Suomen Mielenterveysseura sekä Pelastakaa Lapset ry

Järjestöt viittaavat tapaukseen, jossa Helsingin hovioikeus vapautti isän 8-vuotiaan tytön sitomisesta. Tyttö joutui makaamaan ainakin kaksi tuntia suu, kädet ja jalat teipattuna kylpyhuoneen lattialla, kun raivostunut isä halusi rankaista häntä. Hovioikeus jätti isän tuomitsematta teosta, koska vapaudenriistona vuonna 2001 tehty rikos olisi jo vanhentunut.

Järjestöt ihmettelevät, miksei syyttäjä syyttänyt isää pahoinpitelystä, jolloin hänet olisi saatu vastuuseen teostaan.