Talvisää
sekoitti
Euroopan
liikennettä
Runsas lumentulo ja jäiset tiet vaikeuttivat tieliikennettä varsinkin Saksassa ja Britanniassa lauantaina.
Saksassa kaksi ihmistä kuoli, kun heidän pakettiautonsa lähti luisuun jäisellä moottoritiellä ja törmäsi rekkaan. Lisäksi kolme pakettiautossa matkannutta sai vammoja.
Toinen vakavampi onnettomuus sattui Iselohnin kaupungissa 400 kilometriä Hampurista etelään, kun paikallisbussi suistui tieltä ja törmäsi talon seinään. Onnettomuudessa loukkaantui kuusi bussin matkustaa, heistä yksi vakavasti.
Lähellä Dresdeniä poliisi joutui sulkemaan moottoritien useiksi tunneiksi liukkauden takia.
Talviset olot vaikeuttivat liikennettä myös Britannian pohjoisosassa Skotlannissa. Kenenkään ei kuitenkaan kerrottu kuolleen onnettomuuksissa. Britannian yleisradioyhtiö BBC kertoi, että useita teitä jouduttiin sulkemaan runsaan lumentulon takia.