Venäläismedia: Putin
pelasti toimittajat tiikeriltä
Moskova (STT-AFP-Reuters)
Vladimir Putinin sankaritarinaan on lisätty Venäjällä jälleen uusi luku. Ripeästi tainnutuskivääriään käyttäneen pääministerin kerrottiin pelastaneen joukon amurintiikerin uhkaamia toimittajia.
Ex-presidentti oli ollut sunnuntaina vierailulla tiikereiden suojelualueella Kaukoidässä, kun viisivuotias tiikeri oli päässyt karkuun ja juossut kohti television kuvausryhmää.
- Vladimir Putin ei vain katsonut jättipetoa silmästä silmään vaan pelasti televisioryhmämme, Rossija-television uutisankkuri aloitti illan pääuutiset.
Uutiskuvissa Putin nähtiin kivääri kädessään avustamassa satelliittipaikantimen kiinnittämisessä tainnutettuun tiikeriin.
Viime vuonna lihaksikas Putin rynni maailman lehtikuviin samoilemalla ilman paitaa kalastusretkellä Jeniseijoen rannoilla.