Sairaalabakteeria löydetty koirista Ruotsissa
Tukholma,
(STT-TT)
Ruotsissa on havaittu sairaalabakteeritartuntoja koirilla. Viranomaiset pitävät MRSA-bakteerin leviämistä eläimiin huolestuttavana, koska se saattaa lisätä tartuntoja myös ihmisillä.
Valtion eläinlääketieteellinen laitos SVA arvioi Svenska Dagbladet -lehdessä, että bakteeria kantavat koirat voivat tartuttaa MRSA:n ihmisiin esimerkiksi eläinlääkärissä. Testatuista yli 70 eläinklinikan työntekijästä 13:lla on havaittu sama MRSA-kanta kuin koirilla.
Ensimmäinen tartunta todettiin koiralla viime syksynä Tukholmassa. Sen jälkeen on ilmennyt useita tapauksia lisää.
Suomessa Helsingin yliopistollisen eläinsairaalan hevossairaalassa Helsingissä on myös löydetty MRSA-bakteeri.
MRSA:n eli metisilliini-antibiootille vastustuskykyisen stafylokokkibakteerin aiheuttama infektio todettiin yhdellä hevospotilaalla leikkaushaavainfektioiden rutiiniseurannassa. Löytö tehtiin toukokuun toisella viikolla.
Kaikki sairaalassa hoidossa olleet hevoset tutkittiin bakteerin varalta. Toisenkin hevosen haavasta eristettiin kyseinen bakteeri, ja lisäksi kahdeksan hevosta todettiin oireettomiksi kantajiksi.