Uutiset

EU ja Ukraina haluavat yhteisen vapaakauppa-alueen

Helsinki,
(STT)

EU ja Ukraina ovat sopineet Helsingissä aloittavansa ensi vuoden alussa neuvottelut yhteisestä vapaakauppa-alueesta. Ukrainan presidentti Viktor Jushtshenko sopi asiasta unionin johdon kanssa EU-Ukraina-huippukokouksessa Helsingin Säätytalolla.

Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) ja EU-komission puheenjohtaja José Manuel Barroso muistuttivat kuitenkin, että Ukrainan täytyy päästä Maailman kauppajärjestön WTO:n jäseneksi ennen kuin vapaakauppa-alue on mahdollinen.

Helsingin huippukokouksessa sovittiin alustavasti myös viisumijärjestelyjen helpottamisesta sekä laittomien siirtolaisten palauttamisesta Ukrainan ja EU-maiden välillä.

Ukrainan mahdollinen jäsenyys EU:ssa ei ollut esillä Helsingin kokouksessa. Barroson mukaan EU ei suinkaan ole sulkenut porttejaan Ukrainalta, mutta maalla on vielä paljon tekemistä ennen EU-kuntoa. Myös EU:lla riittää Barroson mukaan työtä nyt käynnissä olevassa laajentumisessa.

- Ukraina ei ole vielä valmis, ja me emme ole vielä valmiita, Barroso tiivisti.