Uutiset

Rasistiset hyökkäykset lisääntyneet rajusti Venäjällä

Moskova,
(STT-AFP)

Venäjällä hyökkäykset ulkomaalaisia vastaan ovat kolminkertaistuneet kuluneen vuoden aikana, sanoo parlamentin ylähuoneen puhemies Sergei Mironov.

Hyökkäykset ovat kahdentoista viime kuukauden aikana lisääntyneet lähes 300 prosenttia, Mironov sanoi eilen uutistoimisto Ria Novostin mukaan. Vuodesta 2000 vuoteen 2005 kasvua oli hänen mukaansa 84 prosenttia.

- Asiantuntijoiden mukaan Venäjällä toimii lähes 150 nuorten äärijärjestöä, sanoi Mironov parlamentissa.

Ulkomaalaisiin kohdistuneet rasistiset hyökkäykset Moskovassa ja Pietarissa ovat saaneet suuria otsikoita venäläisviestimissä. Asiantuntijoiden mukaan väkivaltainen rasismi on kuitenkin lisääntynyt myös muualla Venäjällä, vaikka siitä ei niin laajasti raportoidakaan.